Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

V novém roce 2023 bych přál všem otevřenou mysl

31. 12. 2022 8:01:36
Možná máme nejhorší za sebou. Zjistili jsme, že zejména dva poslední roky nemáme svůj osud v rukou. Těžko pak mluvit o nějaké svobodě. Musíme se opět naučit hledat cestu k míru, bez něj nemůže být svoboda nikde.

Pokud si konečně některý čtenář zdejšího blogu všimne, že vedeme nepřímou válku a chystáme se na přímý válečný stav, pak se těžko může ohánět nějakou svobodou v životě. Všechny plány budou zmařeny a všechny tragické momenty se naplní.

Hlasatelům míru se vyčítá, že jejich pacifismus je kapitulací, mnichovanstvím a dnes i přímo ruským přisluhovačstvím. To jsou laciné argumenty. Normální je mír a nenormální je libovat si ve válečném běsnění. Ano, napadená země má právo i povinnost se bránit. Ale vzpomeňme na Srbsko v době kosovské krize. Srbsko se fakticky vzdalo svých aktivit na svém území v Kosovu. Nelze říci, že by se vzdalo, nebylo okupováno zcela, jen se na části jeho území vytvořil protektorát NATO – EU. Nakonec vyústil v polovičatě úspěšné uznání samostatného Kosova. To je sice lepší výsledek, než kterého dosáhli ruští separatisté na Donbase, ale úspěšnost referenda o nezávislosti (kolem 97 %) a jeho podmínky byly dosti podobné. Nekonalo se na svobodném a bezpečném území, které by nebylo ovlivněno zahraničními vlivy.

Ukrajina podle mínění mnohých bojuje za svobodu a demokracii. Pokud by tomu tak bylo, pak by se mírovou cestou bylo mohlo dávno domluvit na etnickém oddělení separatistického území. Nyní boj za svobodu a demokracii je již lemován výhrůžnými předpoklady. Napřed se stali separatisté teroristy a ve fázi částečného lokálního osvobozování kolaboranty. Pokud by se zdařilo úplné osvobození celého ukrajinského území, jak by to s teroristy a kolaboranty dopadlo? V případě Krymu, kde je nepopiratelně ruskojazyčná většina by se jednalo o plnohodnotnou genocidu nebo nucené přesidlování Ukrajinců k přečíslení Ruské většiny, aby ubylo většinových kolaborantů.

Podle všech indicií dosud Rusko ani Ukrajina nedeklarovali žádné snesitelné mírové podmínky. Podle civilizovaných a logických pravidel by se měly obě strany konfliktu stáhnout ze sporných území a měly by nechat místní komunitu za bezpečnostně neovlivněných podmínek nechat rozhodnout o svém sebeurčení. Ale každému je již předem jasné, že toto normální mírové řešení není politicky zatím únosné, ačkoliv jediné správné. Lidé žijící na sporných územích, o něž mají obě strany tendenci bojovat se nyní musí obávat obou stran. Obě strany budou mít tendenci trestat neloajální chování během konfliktu i po něm. Tomu se dá zabránit jedině osamostatněním, které přinese všem na území amnestii, s výjimkou válečných zločinů.

V každém případě musí vzniknout nezávislý a důvěryhodný tribunál pro válečné zločiny na Ukrajině. Měl by vzniknout i v případě, že podle mírových dohod nebude možné stíhat provinilce na obou stranách konfliktu. Měl by dokumentovat memento podobných situací, aby se budoucí diplomacie neuzavřela do autistického odmírání jednání a uznávání civilizovaných spravedlivých požadavků. Diplomacie by se měla opět dostat pod kontrolu veřejnosti, o politicích nemluvě. Celá ta válka je selháním politiků, kteří na obou stranách konfliktu získali nadměrné možnosti moci a manipulace s veřejným míněním. V případě České republiky jsme se 34 let po Sametové revoluci a 30 let po vzniku samostatného Česka dočkali opětovné cenzury a satelitní závislosti na nekontrolovatelné velmoci. Bylo to snadné. Využily se výjimky v ústavě a trestním zákoně, kdy se v zájmu spojeneckého rozhodnutí smí vláda ujmout totalitních praktik a zcela bez soudu označit jednu stranu za zločinnou. (Viz Trestné činy proti míru a válečné trestné činy – Díl 2 trestního zákoníku)

Vánoce jsem letos vynechal. Možná je vynechám i v příštích letech. Vánoce jsou pro malé děti. Dospělci se jen předhánějí v nápravě toho, co nepěstují celý rok. Celý rok uznávám hodnotu svých blízkých a respektuji citlivě, seč na to stačím, i mnohé rozporné odlišnosti ve vnímání světa u většiny svého okolí. Netřeba to vynahrazovat jen na Vánoce.

Zítra budeme opět vzpomínat výsledku úspěšného mírového rozdělení Česko – Slovenska. Ve volbách roku 1992 se v našich republikách etablovaly dvě zcela neslučitelné politické koncepty politiky. Místo tanků a vyhrožování došlo na separatistická jednání, kterými se udržel mír. Není to vůbec samozřejmé a je to nanejvýš civilizované. Připomeňme si, že to provedli dnes historicky velmi kritizovaní, až zesměšňovaní (a možná velmi zkorumpovaní) politici. Díky tomu jsme zůstali bratry a sestrami dodnes. Nic neskončilo.

Válka na Ukrajině bohužel nepřinese Ukrajině kýženou svobodu. Díky válečným potřebám se tato nešťastná a zneužitá země nesmírně předlužuje a těžko lze uvažovat, že při tvrdém splácení válečných účtů se bude na Ukrajině žít svobodně. Pokud se Ukrajině tyto dluhy odpustí, vzbudí to velkou nevoli napříč západem a spolehlivou morální krizi. Přitom Ukrajinci jenom vymění jednu satelitní závislost za jinou. Zdánlivě pro někoho lepší, pro jiné horší. Ale jak říká v dnešních dnech Jens Stoltenberg, skutečný vůdce spojenců Ukrajiny na západě a hybridně válečný prezident pardon generální tajemník (!) euroatlantické civilizace NATO: "Může to znít paradoxně, ale vojenská podpora Ukrajiny je nejrychlejší cestou k míru," řekl Stoltenberg. Ruský prezident Vladimir Putin musí nabýt přesvědčení, že nedosáhne svého cíle ovládnout Ukrajinu... Pokud někdo přemýšlí logicky, rozhodně nejde Putinovi o ovládnutí Ukrajiny, ani o její celkovou okupaci. Chce si uštípnout kus „ruskojazyčného historického“ území. To je samozřejmě nemorální a možná i nespravedlivé, ale ne více než třeba instalace demokracie v Iráku, Libyii nebo Afghánistánu. Demokratičtí zachránci nechtěli ve zmíněných zemích zůstat a donekonečna je ovládat, ale také živit. Co zůstalo ze „samospásné“ demokracie v zemích, kde byla za velikých obětí na životech instalována? Co se stalo s lidmi, kteří v těch zemích podporovali onu demokracii? Hrstka z nich dostala azyl v daleké emigraci. Většina z nich si užívá plody restaurace bývalých poměrů. Nakolik tato situace čeká i Ukrajinu? Obávám se, že bude ponechána svému osudu a propadne do napřed neviditelné, ale později do zcela zjevné občanské války trvající desetiletí.

Původní koncept Německa a Francie, tedy Minské dohody, vždy byly a jsou jedinou možnou cestou k míru. USA by měli přimět Ukrajinu k plnění těchto dohod výměnou za úplné stažení ruských vojsk z celého ukrajinského území. Vedle Kosova tu můžeme mít bezpečný protektorát Donbas a Krym. Válka s bezpodmínečnou kapitulací není u jaderné mocnosti možná. V tom se Putin vymyká Hitlerovi v možnostech. Ale vymyká se i mírou válečné zločinnosti. Nejsou masové koncentráky a totální vyhlazovací válka s třešinkou šoa. Není správné dál obě strany tlačit k důslednější krutosti, ale naopak svolávat mírová jednání pod drobnohledem veřejnosti a žádat důsledně lidskost a civilizovanost. Ale k tomu by skrytí válečníci na západě museli dojít k sebereflexi, což bude zřejmě nejtěžší. Salónní bojovníci jsou z nejurputnějších. Potřebujeme slyšet hlasy z fronty, podobně jako to například vystihla ve své projektové koláži Marathon zejména v písni Madeleine.

Autor: Zdenek Horner | sobota 31.12.2022 8:01 | karma článku: 32.04 | přečteno: 1960x

Další články blogera

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Zdenek Horner

Padouch nebo hrdina

Čeká mne druhý díl volby prezidenta ve volební komisi, kde budu brát při počítání hlasů oba kandidáty do ruky. K tomu nelze přistupovat s emocemi, ale se smyslem pro odpovědnost a spravedlnost.

24.1.2023 v 10:30 | Karma článku: 38.65 | Přečteno: 5007 | Diskuse

Zdenek Horner

Pavel už to má v kapse

Chvála Ideálu už nemusím jít k volbám. Pavel už zvítězil, a nakonec i já jsem prozřel. Vše je jednoduché a jasné. Nechci patřit k otrokům ANO, chci patřit mezi spravedlivě rozhořčené a neomylné sympatické chlapce a dívky.

23.1.2023 v 11:45 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Zdenek Horner

Jsme ve válce. Nejsme ve válce.

Kam se na naše politiky hrabe legendární Chytrá Horákyně. Měla přijít ani svlečená, ani oblečená, tak přišla v rybářské síti. Naši politici jsou také ve válce nebo nejsou ve válce, podle toho, koho, kde chtějí lapit do svých sítí.

19.1.2023 v 10:33 | Karma článku: 29.70 | Přečteno: 580 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Jaroslava Indrová

Když si vás osedlá kůň

V dubnu to bude deset let, co jsem přestala být mudlou a stala se součástí celosvětové komunity vyznavačů geocachingu. Neměla jsem touhu "lovit", potřebovala jsem nápovědu v jedné hře.

30.1.2023 v 19:13 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 150 | Diskuse

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Můžeme radit Ukrajině ? Nebo budeme zase za blbce ?

Logicky si každý voják vezme vždy osvědčenou zbraň a někam se zašije. Tato válka není jeho válkou. Každému domorodci na Ukrajině je srdečně jedno,jak se jmebuje stát ,kdy bydlí. On chce jen klid,život,bydlení a život s dětmi.

29.1.2023 v 18:00 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 476 | Diskuse

Boris Jedlička

Andrej musí výš

Andreje je pro presidenta České republiky škoda. On musí výš, na tak nízký post, jako je president nějaké malé země někde v Evropě je ho škoda.

28.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 383 | Diskuse

Bedřich Dvořák

kdy se nad sebou zamyslíme ? Nikdy není pozdě !

Eliška Hašková Coolidge: Trump prodloužil schůzku s Babišem o 45 minut, protože si měli co říct Není co dodat.

26.1.2023 v 17:23 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 717 Celková karma 25.90 Průměrná čtenost 1003

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...