Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Upřímnou soustrast Jaromíru Jágrovi

20. 11. 2022 2:29:24
Jméno Jágr je v kruzích obdivovatelů ledního hokeje legendou, která již přesahuje samotný lední hokej. Vedle mé osobní soustrasti bych chtěl pomyslně poslat i pár útěšných slov, pokud taková dokážu mít.

Jaromír (II.) Jágr + 2022

Jaromír (III.) Jágr

Byly tenkrát radostné dny. Zvedal se nad hlavu pohár z hokejově nejpohárovějších, pohár Stanley cupu. A slavila se také promoce sestry. Rodina u toho většinou byla společně. I to jeden z těch nejpůvabnějších střípků hokejové legendy, ona účast rodiny, která dokládá pevnost a soudržnost charakterních lidí, kteří se mohou i poškádlit, ale ve výsledku stojí při sobě. Mnohé z toho se najde v milé biografii Jaromír Jágr (Jan Šmíd, VIK Vimperk 1995), v níž se můžeme pokochat i mnohými rodinnými fotografiemi. Najdeme tam i zcela maličkého nerozkoukaného Jaromíra z kladenských Hnidous dokonce ještě bez hokejky.

Vždy jsem svým vrstevníkům záviděl starostlivé tatínky. Sám jsem z rozvedené rodiny a společných fotek s otcem a matkou mám méně než pět. Navíc můj otec odešel již v roce 1981. Ztratil jsem ho navíc již dříve, ale jeho úplný odchod z tohoto světa byl pro mne významným smutkem. Nakonec jsem se ze smutků vyléčil hlavně tím, že jsem se sám stal otcem. Nejenom, že to dodává životu smysl, ale přišly mnohé radosti, kdy jsem mohl cosi předat dál, obdarovat láskou, a nakonec i sám být obdarován.

Nebyl bych ale genealogem, kdybych nepřidal také něco do mlýna k historii rodu Jaromírových Jágrů v Čechách. Snad pár perliček leckoho potěší. Jágrovi se mohou označovat přídomkem z Hnidous cca k roku 1790, kdy si vzal jistý Jan z rodu Jágrů, přímý Jaromírův předek, dcerku z rodiny Hnidouského šenkýře Hyského. Profesi zmíněného Jana jsem nezjistil, ale jeho otec Jiří byl kladenským krejčím z dobré rodiny. Jiří se narodil do rodiny kladenského šafáře Petra, jenž se narodil již před rokem 1700 v Motyčíně. Ten v době narození Jiřího spravoval kladenské zboží Nový Dvůr u Pavlova. Dnes Motyčín a Hnidousy společně tvoří kladenskou část Švermov. Přesto rod nepochází ani z Motyčína. Na Petrovy rodiče Jiřího a Magdalenu druhá nejstarší kladenská matrika prozrazuje k roku 1685 záznamy dalších 10-ti narozených Petrových sourozenců, z nichž se asi všichni nedočkali dospělosti. V matrice nenalezneme však sňatek Jiřího a Magdaleny. Po dvě generace si Jágrové přiváželi nevěsty do Kladna ze Slánska a nejspíš odtamtud i pocházeli přímí předkové.

Dalším náhledem do rejstříku Berní ruly (1651 / 1654) zjistíme, že kladenský tradiční matriční přepis Jakr (piš, jak slyšíš) se v rejstříku vůbec nevyskytuje. Matriky jen zcela sporadicky používají německý přepis jména Jäger či Jägr. Nicméně se tento přepis vyskytuje v Indikační skice Hnidous z roku 1840, jenž prozrazuje na rodinu Jágrů, kolik tenkrát měli polností a že jejich dům č.p. 7 byl již v té době z kamene. Rejstřík Berní ruly vykresluje několik regionálních hnízd rodin Jager. Jde o oblasti Kynžvart, Děčín a Liberec. To by potvrzovalo německý původ jména odvozený od Jäger = fořt, lovčí, hajný, myslivec (Německá příjmení u Čechů, Josef Beneš 2020). Způsob jazykového přepisu určovala v období kolem Berní ruly místní vrchnost. Takže nejen náboženská příslušnost, ale i jazyková příslušnost se stanovovala podle vrchnosti. Jágrovi nemuseli být původně Němci, ale podle povolání mohli získat toto německy znějící jméno. Nicméně jediný Jiří Jäger je poznamenán z Hlasic u Litoměřic. Tato malá obec již neexistuje, ale místo koresponduje s původem nevěst ze Slánska. Poslední známé celé jméno jágrovké nevěsty je Zuzana Procházková z Žižic u Slaného. Rodiny tenkrát spolupracovaly často na stavovském základě i po několik generací a braly se někdy až důkladně mezi sebou.

Zatím tedy nelze potvrdit ani vyvrátit, že je Jaromír Jágr, hrající hokej i v zámoří pod českou vlajkou úplně ryzí Čech či Němec. Ale budu dále pátrat, i když myslím, že na tom snad dnes již vážně záleží málokomu a jde spíše o kuriozní podrobnost z dávné minulosti.

Autor: Zdenek Horner | neděle 20.11.2022 2:29 | karma článku: 9.77 | přečteno: 248x

Další články blogera

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Zdenek Horner

Padouch nebo hrdina

Čeká mne druhý díl volby prezidenta ve volební komisi, kde budu brát při počítání hlasů oba kandidáty do ruky. K tomu nelze přistupovat s emocemi, ale se smyslem pro odpovědnost a spravedlnost.

24.1.2023 v 10:30 | Karma článku: 38.65 | Přečteno: 5007 | Diskuse

Zdenek Horner

Pavel už to má v kapse

Chvála Ideálu už nemusím jít k volbám. Pavel už zvítězil, a nakonec i já jsem prozřel. Vše je jednoduché a jasné. Nechci patřit k otrokům ANO, chci patřit mezi spravedlivě rozhořčené a neomylné sympatické chlapce a dívky.

23.1.2023 v 11:45 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Zdenek Horner

Jsme ve válce. Nejsme ve válce.

Kam se na naše politiky hrabe legendární Chytrá Horákyně. Měla přijít ani svlečená, ani oblečená, tak přišla v rybářské síti. Naši politici jsou také ve válce nebo nejsou ve válce, podle toho, koho, kde chtějí lapit do svých sítí.

19.1.2023 v 10:33 | Karma článku: 29.70 | Přečteno: 580 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Pavel Liprt

Moravský nebo Železný kras, aneb nejstarší dochovaná vysoká pec ve střední Evropě

Pro většinu lidí je Moravský kras především propast Macocha nebo Punkevní jeskyně. Ale už není tak známo, že se zde nacházelo jedno z nejvýznamnějších železářských center.

31.1.2023 v 20:46 | Karma článku: 6.08 | Přečteno: 92 | Diskuse

Jaroslav Herda

Proč mohl Václav Klaus vnímat volební kampaň jako jednostrannou?

Václav Klaus sdělil, že při svém uvažování nemohl nepřihlédnout k „té velmi jednostranné mediální kampani“, která podle něj prezidentskou volbu provázela.

31.1.2023 v 20:15 | Karma článku: 14.56 | Přečteno: 214 | Diskuse

Vlastimil Nesrsta

Škoda, že nejsme jako Vatikán

Místo toho, abychom se poučili tam, kde to dokonale funguje už po celá staletí, uzákonili jsme si přímou volbu hlavy státu. A protože komu není rady, tomu není pomoci, museli jsme se úplně zbytečně rozhádat.

31.1.2023 v 19:38 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse

Richard Peterka

Aktivismus českých novinářů ohrožuje žurnalistiku jako profesi

I já jsem rád, že prezidentskou volbu vyhrál Petr Pavel nad lží a nenávistí. I já jsem ze soboty na neděli jásal. Ale já nejsem český novinář.

31.1.2023 v 18:43 | Karma článku: 21.86 | Přečteno: 318 | Diskuse

Karel Trčálek

Volby dopadly super, jen musí pan Větvička poopravit detaily

Věděli jste, že byl Petr Pavel členem NSDAP, jak správně na to upozorňuje pan Větvička? Samozřejmě, že věděli, protože to přece není žádné tajemství

31.1.2023 v 16:40 | Karma článku: 20.59 | Přečteno: 352 | Diskuse
Počet článků 717 Celková karma 25.90 Průměrná čtenost 1003

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...