Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Nešťastné varování z Bratislavy

14. 10. 2022 20:11:45
Střelba na osoby s odlišnou sexualitou – genderem v Bratislavě nevyvolala na zdejším blogu žádnou pozornost. I když je válka na Ukrajině bohužel ještě vážnější téma, přesto bychom měli všichni myslet na rizika vyvolávání nenávisti

Trvalé posilování představ, že je něco ve společnosti ne-normální, pokud je to ovšem v zákoně řečeno jinak, viz Listina základních práv a svobod. Do tenat postojů ke genderové „menšině“ se bohužel zamotali již velmi brzy i čeští politici, dokonce z řad kandidátů na prezidentský úřad. Josef Středula nešťastně označil čin za: „spáchaný z nenávisti k menšině“. Jiný kandidát, Pavel Fišer, je již tradičním odpůrcem adopce dětí lidmi s odlišnou sexuální orientací. Na druhé straně je společnost přísná k projevům „odlišnosti“, ale velmi liberální k nekorektním či hraničně provokativním formulacím.

Vyvolávání nenávisti mezi různými názorovými tábory svědčí o neochotě nebo i neschopnosti vést argumentační dialog a v důsledku případné akceptovat právně platný úzus a uznat třeba nadřazenost otázky rovných občanských práv nad zcela jiným dílčím tématem skutečně politickým, kterým je rovnostářství, jako univerzální recept na získání rovnosti. Občanská rovnost před zákonem by vlastně vůbec neměla spadnout do diskuze, ale právě pod dojmem kritiky rovnostářství a zneuznání zásluh či iniciativy lidských schopností a jejich různého ocenění v čase, dochází ke zmatené diskuzi, kdy se často antirovnostáři dovolávají „selského rozumu“.

Toto výše popsané logické směšování nesouměřitelných otázek doj jedné diskuze je trikem, který má zakrýt autistické chování odpůrců univerzálního vidění světa komunistického, fašistického, totalitně extremistického. Univerzální pravda je ovšem lízátko pro osoby, které nesnesou vrženost do duálního světa, kde současně existuje štěstí a tragédie vedle sebe často i jen pár centimetrů. Když člověk z nepozornosti vkročí pod auto, je to jen otázka rovnosti před jedoucím autem. Auto porazí chodce libovolného názoru, zásluh, oprávnění či schopností. V diskuzi je třeba sledovat hierarchickou adekvátnost otázek. Protože ta nevzniká u těch, kdo se umanutě drží nějakého univerzálního tématu, že rodina je jenom muž a žena. V některých zemích tomu tak není a tyto země nekolabují a nerozpadají se manželství, která by bez homosexuální hrozby přežila vše ostatní. Naopak jistě nepřinese žádný generální pardon třeba tvrdý ruský postoj k homosexualitě. Rusko se svou tendencí k pravoslavné módě uvažování vrací tuto otázku až do dimenzí myšlení takového Pavla Fišera, který je ovšem z hierarchicky ještě důležitějších důvodů jistě odpůrcem ruské agrese.

Válka je určitě to nejhorší, co nás kdy může v životě potkat. Deformuje se morální jednání i třeba jen v zájmu taktiky a strategie pouhých vítězně romantických nálad. Vynucování jakési papouškovské loajality je příznakem právě těchto autisticky motivovaných diskuzí, kdy nejde o nalezení pravdy, ale jen o teritoriální boj o kontrolu nad lidmi. Skutečnému vítězství to nic nepřináší. Všude, kde se tedy vznáší opar nenávisti a „spravedlivého rozhořčení“ bychom měli být na pozoru, zdali nepřekračujeme Rubikon lidské spoluexistence. Já samozřejmě jsem například proti agresi Rusů na Ukrajině, jako jsem před tím byl proti vnitřní občanské válce Ukrajinců proti etnicky původním Rusům. A to v zájmu prvotně nezadatelných práv na sebeurčení podle charty OSN, kde celistvost území je až článkem dva. Opakuji, jsem proti ruské agresi na Ukrajině, ale chápu, proč k ní došlo, a chápu to jistě odlišně od mnohých, což souvisí s mým zájmem o historii takřka současnou. Chápu, že se mnou někdo nemusí souhlasit a nederu se do jeho dvojdomku. Sídlím si na své adrese a střízlivě se snažím vidět nějaké realistické východisko k obnově míru. Naprosto odděluji odlišné názory od všelidských nezadatelných práv. Odlišné názory ve svém životě člověk řeší vlastním jednáním. Když vás někdo okrade v prodejně a vrátí vám špatně zpátky, tak reklamujete a nechodíte tam logicky nakupovat a nechválíte prodejnu. Ale nesmyslem je vstoupit do komunity, která chce zakázat obchody, protože se tam vždycky krade.

V jiném příkladu to může ještě lépe docvaknout. Samozřejmě bych zcela solidárně chápal otce, kterému někdo zavraždí dítě. Pokud bych tím otcem byl sám, pak bych možná sám byl tím trestajícím nešťastníkem. Nicméně toto právo na pochopení emocí mají skuteční účastníci problému, společnost musí požadovat soud se všemi aspekty obhajoby na základě rovnosti nezadatelných lidských práv. Nemůžeme dopustit, aby v reakci nešťastní pozůstalí trestali jen domnělého podezřelého, což se často děje. Svaté rozhořčení válku nevyhraje, je třeba zachovat chladnou hlavu a bez paniky směřovat k respektovatelnému míru. Ten vede většinou jen tudy, kde se neeliminuje jedna ze stran konfliktu. Nynější eskalace konfliktu na Ukrajině může vést až k nezodpovědnému volání po úplné eliminaci z jedné nebo druhé strany a tomu bychom my v rozumném světě měli zabránit. Tak vypadá mír. Mír není, když jedna nebo druhá strana vede po válce partyzánský odboj jako Talibán v Afghánistánu.

Vždycky můžeme brzdit, pokud nám někdo nebo něco nepoškodí brzdy.

Autor: Zdenek Horner | pátek 14.10.2022 20:11 | karma článku: 15.90 | přečteno: 552x

Další články blogera

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 317 | Diskuse

Zdenek Horner

Padouch nebo hrdina

Čeká mne druhý díl volby prezidenta ve volební komisi, kde budu brát při počítání hlasů oba kandidáty do ruky. K tomu nelze přistupovat s emocemi, ale se smyslem pro odpovědnost a spravedlnost.

24.1.2023 v 10:30 | Karma článku: 38.65 | Přečteno: 5007 | Diskuse

Zdenek Horner

Pavel už to má v kapse

Chvála Ideálu už nemusím jít k volbám. Pavel už zvítězil, a nakonec i já jsem prozřel. Vše je jednoduché a jasné. Nechci patřit k otrokům ANO, chci patřit mezi spravedlivě rozhořčené a neomylné sympatické chlapce a dívky.

23.1.2023 v 11:45 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Zdenek Horner

Jsme ve válce. Nejsme ve válce.

Kam se na naše politiky hrabe legendární Chytrá Horákyně. Měla přijít ani svlečená, ani oblečená, tak přišla v rybářské síti. Naši politici jsou také ve válce nebo nejsou ve válce, podle toho, koho, kde chtějí lapit do svých sítí.

19.1.2023 v 10:33 | Karma článku: 29.70 | Přečteno: 580 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Jaroslava Indrová

Když si vás osedlá kůň

V dubnu to bude deset let, co jsem přestala být mudlou a stala se součástí celosvětové komunity vyznavačů geocachingu. Neměla jsem touhu "lovit", potřebovala jsem nápovědu v jedné hře.

30.1.2023 v 19:13 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 150 | Diskuse

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 317 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Můžeme radit Ukrajině ? Nebo budeme zase za blbce ?

Logicky si každý voják vezme vždy osvědčenou zbraň a někam se zašije. Tato válka není jeho válkou. Každému domorodci na Ukrajině je srdečně jedno,jak se jmebuje stát ,kdy bydlí. On chce jen klid,život,bydlení a život s dětmi.

29.1.2023 v 18:00 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 476 | Diskuse

Boris Jedlička

Andrej musí výš

Andreje je pro presidenta České republiky škoda. On musí výš, na tak nízký post, jako je president nějaké malé země někde v Evropě je ho škoda.

28.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 383 | Diskuse

Bedřich Dvořák

kdy se nad sebou zamyslíme ? Nikdy není pozdě !

Eliška Hašková Coolidge: Trump prodloužil schůzku s Babišem o 45 minut, protože si měli co říct Není co dodat.

26.1.2023 v 17:23 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 717 Celková karma 25.90 Průměrná čtenost 1003

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...