Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Stejskalovo nakládání s pravdou a lží

22. 09. 2022 2:52:22
Chápu zcela protiruské nálady, ale diletantské postupy výkladu nepřátelské pozice ničemu nepomohou. Pokud někdo lže, pak jistě je správné na to poukázat. Poukázat znamená argumentovat a nedopuštět se sám faulů a lží.

Pravdivost nějakého tvrzení (výroku) má svá pravidla a hranice. Ve výrokové logice a matematice je striktní obraz určování pravdivosti, který se opírá o vstupní teze (axiomy), které se považují za dosud nesporné. Pak se lze do krve hádat, že v přirozené matematice platí, že dvě a dvě jsou čtyři. Pokud bychom opustili prostor matematiky a přijali fyzikální hledisko, pak můžeme diskutovat kolik energie se vynaloží na součet jednotek a konečné množství pak můžeme prohlašovat a možná i změřit na necelé čtyři jednotky čehosi.

Pan Stejskal nám čte Putinův projev naprosto jen ze svého hlediska a svých axiomů oborů politické a sociostrukturní pravdivosti. Nepřipouští ani na vteřinu, že by existovala sebemenší možnost nějakého ruského pohledu, názoru či pojetí pojmů. Vlastně tím popírá subjektivitu cca jedné desetiny světa.

U nás sice máme „zákon na Ruskou ničím nevyprovokovanou agresi vůči Ukrajině“, nicméně je mnoho míst, kde takový zákon nemají, myslím tím demokratičtější státy, než je Česko, kde si třeba mohou myslet, že když mohla být speciální operací devítiletá okupace Iráku ze strany USA, může se tak nazývat i speciální operace proti Ukrajině. Zde by tedy šlo o lež, pokud by bylo možné prokázat mezinárodně právní relevanci speciální operace USA proti Iráku. Proto jsme si museli speciální pravdu uzákonit, jako by v demokracii nestačilo, že je něco pravda. Demokracie se holt asi pozná podle toho, že se tam pravda jednou pro vždy uzákoňuje.

Nechci dělat nějakou anti kopii páně Stejskalova článku. Chci jen připomenout, řada jeho proti putinovských šleh nemá logickou úroveň, aby se daly prohlašovat za nepopiratelnou pravdu. Je to jen nyní dobově poplatné populární hledisko. Je vážně velmi vážná otázka, zdali si může tzv. spravedlivý demokratický svět dovolit nejednat s jednou desetinou lidstva o jejím názorovém hledisku. Včera prohlásili někdejší garanti míru na Ukrajině – Francie a Německo, že Rusko pořádá jakýsi imperialismus. To je vskutku hodně podivné zejména od Francie, která bombardovala své kolonie zcela běžně až do roku 1960 (Sýrie, Alžír). Ale to je skutečně k diskusi. Jsou to názorová hlediska jejichž vypořádání světové společenství desetiletí odkládá a nespěje ani náznakem k dohodě. Světové společenství neumí sjednotit ani taková témata jako lidská práva, definice terorismu apod. Díky tomuto nedodiskutování otevřených témat, kdy různé strany podkopávají a bojkotují právo na odlišný výklad a tím širší pole pravdivostní výpovědi o světě.

Velkým tématem současnosti je třeba hrozba globálního oteplování, kde existuje celá škála postojů. Bez uznání možnosti různých hledisek a výpovědí a racionální odpovědi na tyto názorové výzvy se nikdy nikam neposuneme. Věc ovšem může vyjasnit změněná realita. Pokud se některé předpovědi klimatologů potvrdí, pak mnoho lidí možná velmi překotně zase změní názor. Je velmi těžké se vyznat v oboru pravdivosti třeba u problematiky covidu. Žijeme v době, kdy na většinu nemocí již neužíváme univerzální léky, ale třeba v onkologii se připravují velmi osobní biologické léčby přesně dávkovanými preparáty. Každý člověk je jiný a má různé možnosti a vůle řídit si vhodnou osobní životosprávu. V moderní době čas univerzální pravdivosti takřka pominul. Ale přišla konzervativní revoluce a prostřednictvím fanatismu ne nepodobnému islamistům se prosazují opět různé „univerzální“ pravdy. Například, že demokratický je jen západ.

V propagandě je bohužel mnoho lží na všech stranách. Myslím, že netřeba přidávat k nim ještě další diletantské lži o tom, že západ nediskutuje již drahnou dobu rozbití či rozdělení Ruska. Na lehký dotaz Googlu vyleze množství zpráv a názorů na toto téma na seriózních stanicích a médiích západu. Jde o zcela zbytečnou a lacinou lež od pana Stejskala, jindy docela seriózního zpravodaje o tématech kolem Izraele. (viz obrázek)

Naštěstí se tu a tam objeví i střízlivé hlasy, které nepodceňují a priori Rusko, ani neprohlašují Putina za mrtvého. Prostě musíme také zachovat základy racionality a fair play. Nemůžeme sklouzávat k tomu, co současně Rusku vyčítáme. Bez nějaké spravedlivé perspektivy existence ruskojazyčné komunity hlásící se k ruské národnosti se míru nedosáhne, a nedosáhne se ani na zahájení mírových jednání. Rusko nelze zatratit primitivní kolektivní vinou, stejně tak nelze prosadit obecné přesvědčení, že na Ukrajině vládnou andělé andělům. Doufám, že se i pan Stejskal dokáže tu a tam chytit za nos a přiznat si zaujatou přepjatost a poopraví svoje nedbalá či propagandisticky ovlivněná prohlášení stran jediného viníka všeho negativního na světě, totiž Kartága, tedy vlastně Ruska.

Autor: Zdenek Horner | čtvrtek 22.9.2022 2:52 | karma článku: 33.57 | přečteno: 1107x

Další články blogera

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Zdenek Horner

Padouch nebo hrdina

Čeká mne druhý díl volby prezidenta ve volební komisi, kde budu brát při počítání hlasů oba kandidáty do ruky. K tomu nelze přistupovat s emocemi, ale se smyslem pro odpovědnost a spravedlnost.

24.1.2023 v 10:30 | Karma článku: 38.65 | Přečteno: 5007 | Diskuse

Zdenek Horner

Pavel už to má v kapse

Chvála Ideálu už nemusím jít k volbám. Pavel už zvítězil, a nakonec i já jsem prozřel. Vše je jednoduché a jasné. Nechci patřit k otrokům ANO, chci patřit mezi spravedlivě rozhořčené a neomylné sympatické chlapce a dívky.

23.1.2023 v 11:45 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Zdenek Horner

Jsme ve válce. Nejsme ve válce.

Kam se na naše politiky hrabe legendární Chytrá Horákyně. Měla přijít ani svlečená, ani oblečená, tak přišla v rybářské síti. Naši politici jsou také ve válce nebo nejsou ve válce, podle toho, koho, kde chtějí lapit do svých sítí.

19.1.2023 v 10:33 | Karma článku: 29.70 | Přečteno: 580 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Jaroslava Indrová

Když si vás osedlá kůň

V dubnu to bude deset let, co jsem přestala být mudlou a stala se součástí celosvětové komunity vyznavačů geocachingu. Neměla jsem touhu "lovit", potřebovala jsem nápovědu v jedné hře.

30.1.2023 v 19:13 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 150 | Diskuse

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Můžeme radit Ukrajině ? Nebo budeme zase za blbce ?

Logicky si každý voják vezme vždy osvědčenou zbraň a někam se zašije. Tato válka není jeho válkou. Každému domorodci na Ukrajině je srdečně jedno,jak se jmebuje stát ,kdy bydlí. On chce jen klid,život,bydlení a život s dětmi.

29.1.2023 v 18:00 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 476 | Diskuse

Boris Jedlička

Andrej musí výš

Andreje je pro presidenta České republiky škoda. On musí výš, na tak nízký post, jako je president nějaké malé země někde v Evropě je ho škoda.

28.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 383 | Diskuse

Bedřich Dvořák

kdy se nad sebou zamyslíme ? Nikdy není pozdě !

Eliška Hašková Coolidge: Trump prodloužil schůzku s Babišem o 45 minut, protože si měli co říct Není co dodat.

26.1.2023 v 17:23 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 717 Celková karma 25.90 Průměrná čtenost 1003

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...