Pondělí 28. listopadu 2022, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 28. listopadu 2022 René

Běsi na dovolené v Evropě.

5. 08. 2022 1:38:35
Když se v 70. letech 19. století nezdařila běsná revoluce v Rusku, rozjeli se Běsi do Evropy. V některých zemích se veřejně proslavili, a jestli neumřeli, žijí tam úspěšně dodnes. Mám obavu, že jsou nesmrtelní.

Když hloupý, protože ruský, spisovatel F.M. Dostojevský vylíčil, jak fungují Běsi v Rusku, učinil tak formou satiry. Protože byl hloupý, jelikož ruský, nedocenil nebezpečnost zmanipulovaných manipulátorů a posmíval se běsným průhledným smyšlenkám. Demaskované zlo je nakonec hloupé a směšné. Nicméně různá skrytá poselství stran charakteru člověka a jeho psychologických racionalizací vlastní viny, ale i netečnosti a neempatie, prosvítají celým spisovatelových dílem.

Přesah této hloupé, protože ruské, literatury do dnešních dnů využívají ve svých argumentacích významní soudobí filosofové. V posledních desetiletích např. filosof Sloterdijk analyzoval soudobým způsobem myšlení některé pasáže o postojích k Ježíši Kristu v románu Bratři Karamazovi. Smysl této hlouposti by se do tohoto jednoho blogu nevešel, tak budu nucen smutně na úplné vysvětlení rezignovat.

I když byl tento pan spisovatel hloupý a komunismus zatím v jeho době neexistoval, přesto byl vystaven brutálnímu nátlaku systému carského samoděržaví. Jeho životopisci ovšem nepovažují cynicky jeho vyhnanství za pohromu, protože nakonec velmi prospělo jeho zdraví. FMD byl totiž značně poživačný člověk a jeho životospráva v době osobní svobody vedla až k jeho předčasné smrti. Vyhnanství naopak jeho zdravotní stav v systému odříkání stabilizovalo.

Po jeho smrti brutální samoděržaví nahradilo stejně brutální bolševické samoděržaví. Tedy po velmi krátkém demokratickém intermezzu Kerenského vlády, která naivně demokraticky podcenila stráž u Zimního paláce. Nicméně již těsně po revoluci 1917 pocítilo Rusko alias Sovětský svaz sankce, izolaci a intervenci, která se ovšem neprosadila. Tak velký a potenciální útvar nelze snadno porazit.

Od objevení Ameriky se původní Drang nach Osten změnil v drancování západu a jihu. Rusko upadlo v zapomnění, ale pokud si někdo vzpomněl, vyhrál nad ním sic nějaké bitvy, ale Rusko nezlomil a neporazil. Dokonce i Stalinem zdecimované a špatně vedené Rusko nakonec porazilo nacistické Německo. Pokud by to někdo chtěl pochopit, musel by se začíst do hloupé, protože ruské literatury. Ilja Erenburg v Trilogii Lidé, roky, život popisuje vnitřní trauma a tragédii stalinského vedení války. Stalin z hlediska paranoidní vládychtivosti poslal do první linie nevyzbrojené mladé intelektuály, vesměs Erenburgovy vrstevníky. Zmíněné dílo je smutnou přehlídkou zdecimování talentů a nadějí většiny mentální elity své doby. Přesto se ovšem sovětská a v exilu ruská věda a umění dostala do čítanek prostřednictvím seznamů Nobelových cen. Dostojevský, Tolstoj, Mendělejev, Ciolkovskij či Lomonosov působili před Nobelovou cenou.

Dnešní seznam držitelů Nobelových cen, které pro západ symbolizují nehloupost, rozlišují Nobelovy ceny na ruské a sovětské. To je dobrá a funkční schizofrenie. Vedle spisovatelů ve skutečné nebo vnitřní emigraci získali ocenění světové vědecké veřejnosti i fyzikové a chemici. V jednom kuriózním případě dokonce získal Nobelovu cenu za ekonomii sovětský matematik. I v dobách nejvypjatější studené války držela rusko – sovětská věda krok se světem. Rusko selhávalo v ekonomické aplikaci výsledků vědy z ideologických důvodů. Tyto přehrady v soudobém Rusku již takto nefungují. Všechny silácké předpoklady o zabedněném Rusovi neschopném jakékoli inovace na poli technologií jsou ve skutečnosti dezinformační službou russáckému Putinismu. Bezdůvodné, až rasistické podceňování ruských schopností je naprosto kontraproduktivní. To co západ považoval tradičně za svou výhodu, totiž svobodu myšlení a konkurenci, nyní západ zahodil v zájmu romantických vizí o snadném pádu Ruska. V mysli některých skutečně již Ukrajina válku vyhrála, ačkoliv tyto vyhlášené výsledky jaksi nejsou uveditelné do praxe. Západ se paradoxně dopracoval do pozice Sovětského svazu, protože poskytl azyl a volnou ruku všem Běsům světa a nechá se romanticky opíjet rohlíkem hodnot, které sám nedodržuje. Kde je nyní volný trh, volný oběh kapitálu a pracovních sil?

Paradoxně si zatajujeme zásadní informace, které nesou dnešní Rusko. Odmítáme to chápat v zájmu jakési abstraktní pomsty za všechny ústrky a útlaky satelitního socialismu. Nepozorovaně jsme se mezitím stali novými satelity ekonomických vazeb. Samozřejmě, že jsme po vzoru Německa neřešili závislost průmyslu na plynu, protože jsme se otevřeli německé ekonomické expanzi a svezli se na jejich konjunkturách. Tragická invaze Ruska na Ukrajinu tkví v tom, z čeho vyvěrá. Západ ocenil sovětského disidenta Solženicyna za jeho popis sovětských gulagů, které sám fyzicky prošel. V roce 1974 jej sovětské vedení donutilo k emigraci do USA, kde se dostal až do kulturního salonu prezidenta Reagana. Ovšem po návratu do Ruska po roce 1990 se Solženicyn coby akademický historik věnoval zevrubně dějinám Ruska a Sovětského svazu. Na základě jeho teze, že ukrajinské „malorusko“ bylo vždy ruské, se rozpoutala nynější expanze, které mnozí Rusové rozumí podobně jako Srbové problémům v Kosovu. Co teď s držitelem Nobelovy ceny, který se zachoval coby nacionální ruský stratég – myslitel? Zavrhneme někdejšího hrdinu? Vysvětlíme to jako zneužití či nepochopení myšlenky? Každopádně, budeme-li před tím vším zavírat oči, nepomůžeme Ukrajině ani trochu, zato zbrojním korporacím vrchovatě. A právě pro ně pracují na začátku zmiňovaní Běsi na dovolené... Můžeme stokrát zakazovat Čajkovského, přesto zůstane jedním z největších světových skladatelů hudby v dějinách.

Na závěr přepisuji Solženicynův citát k problému z knihy Rusko – Ukrajinské vztahy, Milan Syruček, Grada 2015

Nechť Bůh požehná Ukrajině její samostatný rozvoj, ale její neodpustitelnou chybou bylo její nepoměrné rozšíření o území, která do Lenina nikdy ukrajinskými nebyla - dvě Doněcké oblasti, celý jižní pás Novoruska (Melitopol-Cherson-Oděsa) a Krym (přijetí chruščovovského daru, přinejmenším zlovolně, zabrání Sevastopolu nehledě na ruské oběti, bylo i podle sovětských právních dokumentů státní zlodějnou). Kolik ruských občanů protrpělo s nelibostí a úžasem tuto násilnou, ničím neoprávněnou a bez nejmenšího protestu, s ochablostí naší tehdejší diplomacie uskutečněnou krádež Krymu během čtyřiadvaceti hodin. I jeho zradu při každém dalším krymském konfliktu. I bez sebemenších politických kroků nepochopitelné předání Sevastopolu, démantu ruské vojenské slávy. Toto zlodějství udělala naše zvolená moc, ale my, občané, jsme včas neprotestovali. A nyní bude třeba našim nejbližším pokolením se s tím smířit na dlouhou dobu. Krádež Sevastopolu je nízkým zlostným pohrdáním celou ruskou historií 19. a 20. století. Při všech těchto podmínkách Rusko nemůže v žádné formě bez váhání zradit mnohamilionové ruské obyvatelstvo na Ukrajině, zříci se naší jednoty s ním. Ukrajinské mocenské kruhy si zvolily cestu usilovného utlačování ruského jazyka.

Autor: Zdenek Horner | pátek 5.8.2022 1:38 | karma článku: 17.67 | přečteno: 685x

Další články blogera

Zdenek Horner

Moderní americký gulag současnosti

Jmenuje se Guantanámo a funguje na území cizí země, která proti tomu marně soustavně protestuje. Není to náhodou státní teror, zřídit si na cizím území zařízení, kde mohu porušovat zákony, které ve vlastní zemi porušit nemohu?

26.11.2022 v 19:31 | Karma článku: 34.34 | Přečteno: 795 | Diskuse

Zdenek Horner

Ruský státní terorismus?

Rusko se bohužel chová vůči Ukrajině stále ještě lépe než USA k civilistům v Iráku, Afghánistánu a Sýrii. Nic proti stanovení pravidel pro státní terorismus. Světu by se ulevilo. Ale v radě bezpečnosti OSN by nejspíš vetovali ...

25.11.2022 v 17:49 | Karma článku: 24.96 | Přečteno: 495 | Diskuse

Zdenek Horner

Upřímnou soustrast Jaromíru Jágrovi

Jméno Jágr je v kruzích obdivovatelů ledního hokeje legendou, která již přesahuje samotný lední hokej. Vedle mé osobní soustrasti bych chtěl pomyslně poslat i pár útěšných slov, pokud taková dokážu mít.

20.11.2022 v 2:29 | Karma článku: 9.39 | Přečteno: 237 | Diskuse

Zdenek Horner

Základy českého antimnichovanství

Česko má jasno. Nejde o počasí, ale o stav mysli v otázce dobra a zla, přítele a nepřítele, bohatství a chudoby, imigrantství a emigrantství, jistoty a chaosu, ... kdo by nechtěl české růžové brýle. Česko nepotřebuje nic vyšetřovat,

16.11.2022 v 9:49 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 309 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Moderní americký gulag současnosti

Jmenuje se Guantanámo a funguje na území cizí země, která proti tomu marně soustavně protestuje. Není to náhodou státní teror, zřídit si na cizím území zařízení, kde mohu porušovat zákony, které ve vlastní zemi porušit nemohu?

26.11.2022 v 19:31 | Karma článku: 34.28 | Přečteno: 795 | Diskuse

Zdenek Horner

Ruský státní terorismus?

Rusko se bohužel chová vůči Ukrajině stále ještě lépe než USA k civilistům v Iráku, Afghánistánu a Sýrii. Nic proti stanovení pravidel pro státní terorismus. Světu by se ulevilo. Ale v radě bezpečnosti OSN by nejspíš vetovali ...

25.11.2022 v 17:49 | Karma článku: 24.96 | Přečteno: 495 | Diskuse

Zdenek Horner

Základy českého antimnichovanství

Česko má jasno. Nejde o počasí, ale o stav mysli v otázce dobra a zla, přítele a nepřítele, bohatství a chudoby, imigrantství a emigrantství, jistoty a chaosu, ... kdo by nechtěl české růžové brýle. Česko nepotřebuje nic vyšetřovat,

16.11.2022 v 9:49 | Karma článku: 17.09 | Přečteno: 309 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Koho budeme vůbec volit ? Panoptikum vítězů a očekávání.

Prý máme 21 zájemců o místo prezidenta. A prý 9 z nich nesplnilo nějaká kriteria. Kdo nám tam vlastně zbyl a proč ? To se z nějakých důvodů tají. V čele je asi Andrej Babiš a jedině tohoto kanditáta bral vázně i prezident Klaus.

12.11.2022 v 22:12 | Karma článku: 23.57 | Přečteno: 603 | Diskuse

Stanislava Ševčíková

Jakých chyb se dopouštíme při vnímání druhých?

Začetla jsem se do diskusí v souvislosti s rozsudky soudu a překvapila mě veliká tvrdost při posuzování lidí. Učili jsme se kdysi, že dokud si člověk neobuje boty druhého, nemá soudit. A celkově s tím souzením je to potíž...

10.11.2022 v 20:37 | Karma článku: 7.26 | Přečteno: 244 | Diskuse
Počet článků 704 Celková karma 23.35 Průměrná čtenost 1000

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...