Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 1. února 2023 Hynek

Běsi na dovolené v Evropě.

5. 08. 2022 1:38:35
Když se v 70. letech 19. století nezdařila běsná revoluce v Rusku, rozjeli se Běsi do Evropy. V některých zemích se veřejně proslavili, a jestli neumřeli, žijí tam úspěšně dodnes. Mám obavu, že jsou nesmrtelní.

Když hloupý, protože ruský, spisovatel F.M. Dostojevský vylíčil, jak fungují Běsi v Rusku, učinil tak formou satiry. Protože byl hloupý, jelikož ruský, nedocenil nebezpečnost zmanipulovaných manipulátorů a posmíval se běsným průhledným smyšlenkám. Demaskované zlo je nakonec hloupé a směšné. Nicméně různá skrytá poselství stran charakteru člověka a jeho psychologických racionalizací vlastní viny, ale i netečnosti a neempatie, prosvítají celým spisovatelových dílem.

Přesah této hloupé, protože ruské, literatury do dnešních dnů využívají ve svých argumentacích významní soudobí filosofové. V posledních desetiletích např. filosof Sloterdijk analyzoval soudobým způsobem myšlení některé pasáže o postojích k Ježíši Kristu v románu Bratři Karamazovi. Smysl této hlouposti by se do tohoto jednoho blogu nevešel, tak budu nucen smutně na úplné vysvětlení rezignovat.

I když byl tento pan spisovatel hloupý a komunismus zatím v jeho době neexistoval, přesto byl vystaven brutálnímu nátlaku systému carského samoděržaví. Jeho životopisci ovšem nepovažují cynicky jeho vyhnanství za pohromu, protože nakonec velmi prospělo jeho zdraví. FMD byl totiž značně poživačný člověk a jeho životospráva v době osobní svobody vedla až k jeho předčasné smrti. Vyhnanství naopak jeho zdravotní stav v systému odříkání stabilizovalo.

Po jeho smrti brutální samoděržaví nahradilo stejně brutální bolševické samoděržaví. Tedy po velmi krátkém demokratickém intermezzu Kerenského vlády, která naivně demokraticky podcenila stráž u Zimního paláce. Nicméně již těsně po revoluci 1917 pocítilo Rusko alias Sovětský svaz sankce, izolaci a intervenci, která se ovšem neprosadila. Tak velký a potenciální útvar nelze snadno porazit.

Od objevení Ameriky se původní Drang nach Osten změnil v drancování západu a jihu. Rusko upadlo v zapomnění, ale pokud si někdo vzpomněl, vyhrál nad ním sic nějaké bitvy, ale Rusko nezlomil a neporazil. Dokonce i Stalinem zdecimované a špatně vedené Rusko nakonec porazilo nacistické Německo. Pokud by to někdo chtěl pochopit, musel by se začíst do hloupé, protože ruské literatury. Ilja Erenburg v Trilogii Lidé, roky, život popisuje vnitřní trauma a tragédii stalinského vedení války. Stalin z hlediska paranoidní vládychtivosti poslal do první linie nevyzbrojené mladé intelektuály, vesměs Erenburgovy vrstevníky. Zmíněné dílo je smutnou přehlídkou zdecimování talentů a nadějí většiny mentální elity své doby. Přesto se ovšem sovětská a v exilu ruská věda a umění dostala do čítanek prostřednictvím seznamů Nobelových cen. Dostojevský, Tolstoj, Mendělejev, Ciolkovskij či Lomonosov působili před Nobelovou cenou.

Dnešní seznam držitelů Nobelových cen, které pro západ symbolizují nehloupost, rozlišují Nobelovy ceny na ruské a sovětské. To je dobrá a funkční schizofrenie. Vedle spisovatelů ve skutečné nebo vnitřní emigraci získali ocenění světové vědecké veřejnosti i fyzikové a chemici. V jednom kuriózním případě dokonce získal Nobelovu cenu za ekonomii sovětský matematik. I v dobách nejvypjatější studené války držela rusko – sovětská věda krok se světem. Rusko selhávalo v ekonomické aplikaci výsledků vědy z ideologických důvodů. Tyto přehrady v soudobém Rusku již takto nefungují. Všechny silácké předpoklady o zabedněném Rusovi neschopném jakékoli inovace na poli technologií jsou ve skutečnosti dezinformační službou russáckému Putinismu. Bezdůvodné, až rasistické podceňování ruských schopností je naprosto kontraproduktivní. To co západ považoval tradičně za svou výhodu, totiž svobodu myšlení a konkurenci, nyní západ zahodil v zájmu romantických vizí o snadném pádu Ruska. V mysli některých skutečně již Ukrajina válku vyhrála, ačkoliv tyto vyhlášené výsledky jaksi nejsou uveditelné do praxe. Západ se paradoxně dopracoval do pozice Sovětského svazu, protože poskytl azyl a volnou ruku všem Běsům světa a nechá se romanticky opíjet rohlíkem hodnot, které sám nedodržuje. Kde je nyní volný trh, volný oběh kapitálu a pracovních sil?

Paradoxně si zatajujeme zásadní informace, které nesou dnešní Rusko. Odmítáme to chápat v zájmu jakési abstraktní pomsty za všechny ústrky a útlaky satelitního socialismu. Nepozorovaně jsme se mezitím stali novými satelity ekonomických vazeb. Samozřejmě, že jsme po vzoru Německa neřešili závislost průmyslu na plynu, protože jsme se otevřeli německé ekonomické expanzi a svezli se na jejich konjunkturách. Tragická invaze Ruska na Ukrajinu tkví v tom, z čeho vyvěrá. Západ ocenil sovětského disidenta Solženicyna za jeho popis sovětských gulagů, které sám fyzicky prošel. V roce 1974 jej sovětské vedení donutilo k emigraci do USA, kde se dostal až do kulturního salonu prezidenta Reagana. Ovšem po návratu do Ruska po roce 1990 se Solženicyn coby akademický historik věnoval zevrubně dějinám Ruska a Sovětského svazu. Na základě jeho teze, že ukrajinské „malorusko“ bylo vždy ruské, se rozpoutala nynější expanze, které mnozí Rusové rozumí podobně jako Srbové problémům v Kosovu. Co teď s držitelem Nobelovy ceny, který se zachoval coby nacionální ruský stratég – myslitel? Zavrhneme někdejšího hrdinu? Vysvětlíme to jako zneužití či nepochopení myšlenky? Každopádně, budeme-li před tím vším zavírat oči, nepomůžeme Ukrajině ani trochu, zato zbrojním korporacím vrchovatě. A právě pro ně pracují na začátku zmiňovaní Běsi na dovolené... Můžeme stokrát zakazovat Čajkovského, přesto zůstane jedním z největších světových skladatelů hudby v dějinách.

Na závěr přepisuji Solženicynův citát k problému z knihy Rusko – Ukrajinské vztahy, Milan Syruček, Grada 2015

Nechť Bůh požehná Ukrajině její samostatný rozvoj, ale její neodpustitelnou chybou bylo její nepoměrné rozšíření o území, která do Lenina nikdy ukrajinskými nebyla - dvě Doněcké oblasti, celý jižní pás Novoruska (Melitopol-Cherson-Oděsa) a Krym (přijetí chruščovovského daru, přinejmenším zlovolně, zabrání Sevastopolu nehledě na ruské oběti, bylo i podle sovětských právních dokumentů státní zlodějnou). Kolik ruských občanů protrpělo s nelibostí a úžasem tuto násilnou, ničím neoprávněnou a bez nejmenšího protestu, s ochablostí naší tehdejší diplomacie uskutečněnou krádež Krymu během čtyřiadvaceti hodin. I jeho zradu při každém dalším krymském konfliktu. I bez sebemenších politických kroků nepochopitelné předání Sevastopolu, démantu ruské vojenské slávy. Toto zlodějství udělala naše zvolená moc, ale my, občané, jsme včas neprotestovali. A nyní bude třeba našim nejbližším pokolením se s tím smířit na dlouhou dobu. Krádež Sevastopolu je nízkým zlostným pohrdáním celou ruskou historií 19. a 20. století. Při všech těchto podmínkách Rusko nemůže v žádné formě bez váhání zradit mnohamilionové ruské obyvatelstvo na Ukrajině, zříci se naší jednoty s ním. Ukrajinské mocenské kruhy si zvolily cestu usilovného utlačování ruského jazyka.

Autor: Zdenek Horner | pátek 5.8.2022 1:38 | karma článku: 17.67 | přečteno: 685x

Další články blogera

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Zdenek Horner

Padouch nebo hrdina

Čeká mne druhý díl volby prezidenta ve volební komisi, kde budu brát při počítání hlasů oba kandidáty do ruky. K tomu nelze přistupovat s emocemi, ale se smyslem pro odpovědnost a spravedlnost.

24.1.2023 v 10:30 | Karma článku: 38.65 | Přečteno: 5007 | Diskuse

Zdenek Horner

Pavel už to má v kapse

Chvála Ideálu už nemusím jít k volbám. Pavel už zvítězil, a nakonec i já jsem prozřel. Vše je jednoduché a jasné. Nechci patřit k otrokům ANO, chci patřit mezi spravedlivě rozhořčené a neomylné sympatické chlapce a dívky.

23.1.2023 v 11:45 | Karma článku: 33.24 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Zdenek Horner

Jsme ve válce. Nejsme ve válce.

Kam se na naše politiky hrabe legendární Chytrá Horákyně. Měla přijít ani svlečená, ani oblečená, tak přišla v rybářské síti. Naši politici jsou také ve válce nebo nejsou ve válce, podle toho, koho, kde chtějí lapit do svých sítí.

19.1.2023 v 10:33 | Karma článku: 29.70 | Přečteno: 580 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Jaroslava Indrová

Když si vás osedlá kůň

V dubnu to bude deset let, co jsem přestala být mudlou a stala se součástí celosvětové komunity vyznavačů geocachingu. Neměla jsem touhu "lovit", potřebovala jsem nápovědu v jedné hře.

30.1.2023 v 19:13 | Karma článku: 5.94 | Přečteno: 150 | Diskuse

Zdenek Horner

Tajná volba nejen z hlediska volební komise

Napřed posílám gratulaci vítězi voleb. Ani jsem si nestihl uvědomit, kdo vyhrál, ale volbu respektuji a za její regulérní pravost spolu ručím. Tuším, že mohl vyhrát generál, neboť v našem okrsku jsme spočítali 70 % hlasů pro něj.

29.1.2023 v 18:54 | Karma článku: 10.67 | Přečteno: 318 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Můžeme radit Ukrajině ? Nebo budeme zase za blbce ?

Logicky si každý voják vezme vždy osvědčenou zbraň a někam se zašije. Tato válka není jeho válkou. Každému domorodci na Ukrajině je srdečně jedno,jak se jmebuje stát ,kdy bydlí. On chce jen klid,život,bydlení a život s dětmi.

29.1.2023 v 18:00 | Karma článku: 18.52 | Přečteno: 476 | Diskuse

Boris Jedlička

Andrej musí výš

Andreje je pro presidenta České republiky škoda. On musí výš, na tak nízký post, jako je president nějaké malé země někde v Evropě je ho škoda.

28.1.2023 v 9:48 | Karma článku: 16.36 | Přečteno: 383 | Diskuse

Bedřich Dvořák

kdy se nad sebou zamyslíme ? Nikdy není pozdě !

Eliška Hašková Coolidge: Trump prodloužil schůzku s Babišem o 45 minut, protože si měli co říct Není co dodat.

26.1.2023 v 17:23 | Karma článku: 16.01 | Přečteno: 457 | Diskuse
Počet článků 717 Celková karma 25.90 Průměrná čtenost 1003

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Františka Ringo Čecha odvezli do nemocnice. Podle syna měl mrtvici

František Ringo Čech (79) byl v neděli večer podle zdrojů CNN Prima NEWS převezen do pražské Nemocnice Na Homolce....

Prosázel a propil 7 milionů korun. Prodal jsem i Českého lva, říká Vondráček

Televizní reportér, novinář a režisér David Vondráček (59) prohrál za celý svůj život v hazardu sedm milionů korun....

Jágrova expřítelkyně Kopřivová přiznala krizi: Nevím, co bude dál

Ještě nedávno prožívala bývalá modelka Veronika Kopřivová (31) s manželem Miroslavem Dubovickým (31) a jejich roční...

Zemřela herečka Annie Werschingová, královna Borgů i Tess z The Last of Us

V pouhých pětačtyřiceti letech zemřela americká herečka Annie Werschingová. Televizní diváci ji znali jako agentku...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...