Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Většina proti solidaritě aneb evergreen extrémního populismu

Reakce na nový návrh migrační politiky EU je velmi nenápaditá. Scvrkává se na opakování nereálných, ale lechtivě chytlavých, argumentů, které byly již stokrát vyvráceny, přesto v nich vidí extrémisti jedinou možnou reakci.

Jedna myslitelka  se nás pokouší vyděsit předkládáním teze, že u nás není respektována většina a tím je dáno, že u nás není demokracie. Takový tuctově povrchní názor, že demokracie je převoditelná na jedno slovo, na jiný pojem, a že to stačí k její realizaci, je ukázkovým příkladem postoje k „hloupé“ veřejnosti. Demokracie je svazek principů a právních postupů. Nejde jen o jeden aspekt, který by určoval existenci nebo neexistenci demokracie. Podle veřejné shody se ty nebo ony politické a právní možnosti považují za demokratické nebo naopak.

Principálně se demokracie odehrává na jevišti voleb. Volby jsou považovány za demokratické, pokud k nim mají přístup všechny politické subjekty, které mají zájem. Ještě demokratičtější by bylo, kdyby měly tyto subjekty stejné podmínky vstupní kampaně. Ani v mnoha zemích považovaných za demokratické tomu tak není všude úplně stejně. Příkladem může být Itálie v éře Berlusconiho nebo Česko v éře Babiše, kde sdělovací prostředky úpí pod kuratelou konkrétních politických leaderů. Přesto jen kvůli tomu nikdo demokracii v obou zemích úplně nezpochybňuje.

Jak potom ale ztotožňovat volební výsledek v návaznosti na většinu při kdejaké diskusi o jakémkoli problému. Respekt k výsledku voleb, kde jistá většina cosi ustavila, je jistě také jedním z pilířů demokracie. Ale ani takto ustavená většina naštěstí nemůže v jednom volebním období zcela zvrátit minulé závazky a dlouhodobě ustanovená ústavní nebo obecná práva. Je tedy otázkou, zdali volby u nás naposledy vyhráli příslušníci „jakési údajné“ většiny protimigrantské politiky. Protimigrantská politika je názor, který se vyvíjí a má i mezinárodní závazné aspekty. Politici vzešlí z většiny posledních voleb nevyhráli volby s vypjatě fanatickým antimigrantským programem či antiislamismem. Spíše by se dali definovat jako pragmatici, kteří nemění zákony a přistupují k problematice v reálném zákonném rámci. Současná vláda nevystupuje z EU, ani to neplánuje, ani neslibuje. Uvážlivá konzervativní voličská základna pragmatiků tehdejší přebujelé antiislamistické straničky na hlavu porazila. Neměli bychom na to zapomínat, zejména když se někdo označuje jaksi samozvaně za většinu. Je to prostě trik extrémistů. Chtějí vyvolat dojem, že jejich názory jsou normální a že je vlastně všichni (většina) sdílí.

V neposlední řadě k demokratickým principům patří ještě mnoho dalších právních uspořádání. Ochrana menšin na prvním místě. Respekt k většině tedy není diktát většiny, i kdyby bylo možné ji v nějakém ideálním výzkumu na chvíli skutečně a nepochybně stanovit. Jde také o další aspekty demokracie jako svoboda vyjadřování v zákonných mezích, nezávislé soudnictví, nezávislé úřady, které nemají v podstatě žádnou politickou příslušnost, a další a další. Bylo by to dlouhé. Demokracie je proces, tahanice o detaily. Naopak je nedemokratické vidět svět v kontextu buď anebo. Jinými slovy. Možná se dá předpokládat, že většina české veřejnosti se z tradičních důvodů obává cizinců a migrantů. Ale ti se dělí na skupiny dalších utilitárních postojů. Někomu vadí islamisté, jiným třeba Vietnamci, dalším Ukrajinci, někomu úplně všichni včetně našich nepřizpůsobivých a Romů. Většina ustavující absolutní čistotu bílé české kulturní rasy naštěstí neexistuje, i kdyby ji stokrát ustavovaly pod svými křídly trikolorovaní či přímí demokraté.

Jiný zdejší myslitel  opět hřímá proti diktátu „povinné solidarity“. Vůbec nemohu nereagovat na jeho přirovnávání hnutí BLM k Hitlerjugend. Musím ale zásadně více poukázat na jeho štvavé výpady vůči EU, kterou chce srovnávat s politiku někdejšího nacistického Německa. Myslím, že nelze mechanicky přenášet do Čech problematiku rasismu, který se nyní řeší v USA. Nemůžeme tomu rozumět a ani v našem postoji k Romům nelze shledat zcela srovnatelné postoje. Nicméně, nesnaží se právě odpůrci „povinné solidarity“ přesvědčit masivně veřejnost, že nepřizpůsobiví, Romové či migranti nejsou lidé? U nás se nekonaly beztrestné lynče ani na tyto komunity, takže jakkoliv se zdá, že je zde něco podobného, nemůžeme srovnávat brutalitu ani množství. Naše státoprávní ustanovení nepamatuje žádné otrokářské možnosti, jako tomu je v právní kontinuitě USA. Nicméně by se autor divil, že odsuzuji násilné gangy, které působí na základě msty nebo přepjatého rasistického antirasismu. Nejsem žádný zastánce rabování, ale odlišuji protestující od gangstrů, a musí tak činit i právní systém, který jinak popírá, že by jednal na základě kolektivní příslušnosti nebo kolektivní viny.

Náš zdejší lidový myslitel usuzuje, že povinná solidarita je protimluv. Solidarita je prý dobrovolná. Co je ovšem obsahem solidarity. Obecně vzato každý včetně našeho myslitele může klidně být, navzdory diktátu Německa, osobně nesolidární a bezpečně zde hlásat nesolidární názory. Na druhé straně jsou zde uznané a státem zaručované solidarity, na nichž jsme se dohodli v minulosti a vstoupili jsme dlouhodobě do svazku jejich závazků. Většina lidí určitě nechce platit daně. Přesto je lidé platí a nikdo se nediví, ani neodporuje postihům u daňových úniků. Je to jasný příklad konsensuální povinné solidarity. Daně nebo pojištění jako sdružené prostředky zaručující například léčení nemocí, na které by dotyční sami nikdy v plně hrazeném tržním prostředí nedosáhli. Právně ukotvené solidarity jsou povinné na základě svobodného hlasování politicky vzniklé reprezentace veřejnosti. Nechci vymlouvat našemu mysliteli, že se nemůže pokoušet tento stav zvrátit a vracet náš stát do živelného kapitalismu 19. století.

Naše vnitřní „povinná“ solidarita k jinému názoru lidových myslitelů zaručuje zdejším lidovým myslitelům kritizovat a prosazovat co si uráčí. Přesto i to má prostě zákonný rámec ustanovený na základě nějakých povinných mezích, které lze nazvat solidaritou k pravdě, spravedlnosti a osobní důstojnosti či odbornosti. Politická usilování založená na argumentu, že jedna a jedna jsou tři, nemají sice naději na úspěch, ale jistě je nutné povinně solidarizovat s jejich možným vyslovením. Takže by bylo dobré, aby si zdejší lidoví myslitelé uvědomili, že jejich bezpečná existence je založena právě na oné protimluvné povinné solidaritě. Protože já nevidím rád, když někdo srovnává myšlenky BLM s postupem Hitlerjugend, přirovnává dnešní autoritu demokratického Německa k diktátu vedoucímu k vyloučení kohokoli ze společnosti. Nazývat EU protektorátem bych já za sebe zakázal, ale cítím se být povinně solidarizován s tím, že každý má právo se vyslovit. Bez takové povinné solidarity by nic nefungovalo, určitě ne demokraticky. Pokud tedy náš lidový myslitel proti této diktatuře hřímá, je to jako hřímat proti fyzikálním či matematickým zákonům.

Bylo by jistě čestnější rovnou říci pravdu. Lidoví myslitelé chtějí vyjádřit svou touhu po moci, aby mohli zrušit „povinnou solidaritu“. Dělají to zčásti z nenávisti vůči domnělému ohrožení čímsi nepřijatelně jiným. Lžou o protektorátu ve svazku, kde má i ta nejmenší země právo veta, (viz naposledy Kypr v otázce sankcí EU vůči Bělorusku), tak vypadá protektorát? Lidové plky jsou bohužel nevěcné a neinformované. Nejnovější návrh EU pro politiku migrace se snaží vyjít vstříc i stanoviskům V4. Bylo by nanejvýš zajímavé přinést skutečně věcnou a novou argumentaci do nové diskuze. Ale protože tyto argumenty chybí, vydává se EU za protektorátní mocnost, ačkoli pro to není sebemenší důvod. Brexit je toho důkazem, protože jak by jinak mohl nějaký stát z protektorátu odejít. Asi tak jako země okupované nacistickým Německem. Toto je skutečná nahota protievropské lidové moudrosti.

 

 

Autor: Zdenek Horner | čtvrtek 24.9.2020 4:45 | karma článku: 13,62 | přečteno: 1231x
  • Další články autora

Zdenek Horner

Novinářská práce upadá

Ocitáme se v blábolivém světě výplní a předstírání zájmu. Lidové noviny připustily lapsus, kterého si naštěstí málokdo všiml. Na oslavu 140 výročí smrti skladatele Bedřicha Smetany dál šíří bludy o jeho syfilitidě.

16.5.2024 v 2:35 | Karma: 21,07 | Přečteno: 523x | Diskuse| Kultura

Zdenek Horner

Opáčko z dějin Ukrajiny

Někdo může usuzovat, že se opakuji, ale byl jsem požádán dvěma místními junáky, abych je dovzdělal v novějších ukrajinských dějinách. Dělám to nerad, ale jde mi o osud jejich spravedlivých a nevinných myslí.

15.5.2024 v 9:18 | Karma: 32,53 | Přečteno: 1065x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Predátorská věda

Postfaktický svět vykukuje z nedbalek. Fakta a poznatky z nich vycházející jsou předmětem podnikání. Kontrolní vědecká církev vyvinula recenzní řízení a podmínky, kterak s vlky výti

10.5.2024 v 13:01 | Karma: 18,54 | Přečteno: 493x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Hlas lidu, hlas Boží

Velebné ticho nebeské kasárny prořízl třaslavý stařecký hlas svatého Petra. Alexandrov, vstávat, stěhuje se do Gulagu Peklo. A co Maximovič? Ten zůstává? Na to nemám befel. Zatím zůstáv

8.5.2024 v 11:56 | Karma: 18,94 | Přečteno: 479x | Diskuse| Občanské aktivity

Zdenek Horner

Válka je zločin

Každá válka začíná lží, kterou lze snadno vystopovat. Po rozpadu SSSR a SNS se západ stavěl k Rusku přátelsky, ale nic ze svých proklamací a slibů nedodržel. Příznakem toho je situace, kdy se o tom nesmíme seriózně a klidně bavit

1.5.2024 v 14:35 | Karma: 30,68 | Přečteno: 910x | Diskuse| Občanské aktivity
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Putinova časovaná bomba. Kadyrov umírá, rozjíždí se krvavý boj o trůny

17. května 2024  14:16

Premium Ramzan Kadyrov ještě dýchá, v Čečensku se však už začíná hledat jeho nástupce. Naznačují to i...

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení

19. května 2024  9:19

Sněmovna bude příští týden schvalovat sporné zkrácení doby oddlužení z nynějších pěti let na tři...

Nizozemec si na zahradě postavil hrad, jeho interiér láká turisty z celého světa

19. května 2024  8:36

Šestasedmdesátiletý Nizozemec Gerry Halman si na své zahradě postavil pětipatrový hrad. V...

Poštovní známka po bagetě i voní. Francie uctila symbol gastronomie

19. května 2024  7:26

Francouzská pošta představila novou známku s obrázkem bagety převázané stužkou v barvách trikolory....

Řekni, kde ti muži z Gazy jsou. Otazníky ohledně obětí: násobně více dětí a žen

19. května 2024

Premium V Gaze je problém, na který upozorňovala už Marlene Dietrichová. Teď si s ní notují demografové a...

  • Počet článků 831
  • Celková karma 22,21
  • Průměrná čtenost 964x
Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Seznam rubrik