Čtvrtek 6. října 2022, svátek má Hanuš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 6. října 2022 Hanuš

Mateřská genealogie Milady Horákové

29. 06. 2020 16:02:08
Každý přemýšlí o idolech jinak. Milada byla významnou feministkou a tato její role často zaniká v pozornosti k okolnostem její násilné smrti. Strávil jsem trochu času v zájmu osvětlení historie jejího původu z méně tradičního úhlu

... než je obvyklé.

Ve svých pamětech v exilu v roce 1960 manžel Milady Horákové Bohuslav vzpomíná spíše na rodinu Králů, tedy otcovskou rodinu Milady, kterou měl možnost osobně poznat. O kutnohorské rodině v Miladině mateřské linii Velíšků se zmiňuje jen tak, že to byla měšťanská rodina. Bohuslav líčí i svůj vliv při přesměrování Milady od studia medicíny ke studiu práv. Krátce po promoci se konala svatba, jejímž zvláštním následkem byla konverze Milady a jejích rodičů katolíků k církvi evangelické.

V evangelické úmrtní matrice můžeme nalézt zápis o úmrtí Miladiny matky Anny Králové rozené Velíškové ze 3.8.1933. Ze zápisu se dozvídáme, že Anna Králová, choť Čeňka Krále, disponenta, bytem v Praze XII. U Havlíčkových sadů 9, rodem Velíšková z Kutné Hory, příslušná do Prahy zemřela v sanatoriu Červeného Kříže v Žitné ulici 24 na Praze II. V posledních letech stonala a v popisu příčiny smrti lze nalézt slovo „carcinomatore“. Z tohoto zápisu se o matce Anně mnoho nedovídáme. Drobnou kuriozitkou je nepřesné uvedení data narození zemřelé. Místo 30.9.1874 se v úmrtní matrice uvádí 30.10.1874. Svědčí to o nejistotě matričních údajů, které jsou často mezi sebou v rozporu.

Nic nesvědčí o tom, že by Milada svou emancipovanost, která vedla k veřejnému feminismu, s nímž statečně zápasila po boku senátorky Františky Plamínkové, získala ze strany matky. V zápisu narození Milady (4.1.1902) ve vinohradské katolické matrice nenajdeme o matce Anně žádné nové informace. Neuvádí se žádná profese, předpokládalo se, že žena působí jen v domácnosti. Až v zápise o sňatku Čeňka Krále a Anny Velíškové ze dne 28.7.1898 v kostele u sv. Vojtěcha v Praze nalézáme podrobnost, že se Anna vdávala na prahu oprávněné zletilosti ke sňatku. Obdržela souhlas otce. Zdá se, že šlo jen o zaslanou listinu, která je uložena ve farním fasciklu. Ze svatebního zápisu vyplývá, že nejspíše se z Kutné Hory na svatbu nikdo nedostavil. Prarodiči Milady v linii mateřské byli kutnohorští Vincenc (Čeněk) Velíšek truhlář a Anna, dcera Vincence (Čeňka) Zvonečka hostinského.

Rodinné svazky mezi Prahou a Kutnou Horou byly zřejmě omezené, byly-li vůbec nějaké. Matka Miladiny matky Anna rozená Zvonečková umírá 30.5.1906, přičemž její manžel bývalý truhlář ji přežil o šest let. Zemřel 20.3.1912 v kutnohorském chorobinci. Z úmrtních zápisů se mnoho domýšlet nemůžeme, ale v zápisu Anny Zvonečkové se uvádí, že zemřela coby almužnice, to neznamená honosněji řečeno žebračka. Almužník byl kontrolor či správce charitativních peněz. Vzhledem k tomu, že syn Anny Zvonečkové, starší bratr Anny Velíškové Čeněk, byl správcem majetku na kutnohorském magistrátu a později dokonce správcem místního chorobince, nejednalo se jistě o žebrácký stav.

Narození Anny Zvonečkové je ovšem obestřeno záhadou. Na různých místech se odkazuje nebo dá z uvedeného věku vypočítat, kdy se asi narodila. Jenomže v uvedené době, v roce 1839, se žádná Anna Zvonečková nenarodila. Narodila se však 3.5.1837 nemanželská Marie svobodné matce Marii Krchanové, již po sňatku 12.1.1846 teprve uzná hostinský Čeněk Zvoneček za vlastní. V matrice se uvádí, že se hlásí za otce dítěte. Matka je vždy jistá. Mohlo jít o příběh romantické lásky, kdy rodiče jen sňatku nepřáli. Navíc v době sňatku Čeněk slouží v armádě. Mohl být otcem dítěte, ale nebylo nijak neobvyklé, že si vysloužilý voják vzal svobodnou matku s dítětem a její dítě uznal za vlastní. Čeněk s Marií měli po svatbě ještě další dvě děti. Anna (Marie) Zvonečková Krchanová přežila manžela o více než dvacet let. Úmrtní matrika uvádí, že byla špitálnice. Špitál byl původně dům pro pocestné, později pro chudé a v moderním novověku se stal nemocnicí.

Další pramáti Josefa Krchanová rozená Slavíčková pocházela z Čestína. Její kutnohorský úmrtní zápis z 12.5.1838 o ní vypovídá, že byla manželkou stavitele Václava Krchana, jenž ji přežil o šest let. Matkou Josefy byla Anna Kateřina Slavíčková rozená Studničková z Čestína. Slavíčkové byli významným středně postaveným selským rodem na Čestínsku jižně od Kutné Hory. Minimálně dva příslušníci rodu Slavíčků byli primasy v Čestíně. Poslední pramáti, kterou se podařilo dohledat byla Anna Studničková, manželka původně podruha a posléze šenkýře v Čenovicích Martina Studničky. Zde možnosti pátrání v matrice končí. Z matriky se nedá vyčíst odkud Studničkovi přišli. Jejich první výskyt je zaznamenán v roce 1737 při narození prvního potomka Martina Studničky. Nyní by bylo nezbytné pokračovat v bádání v pozemkových a pamětních knihách. Případně se pokusit pátrat v sousedních lokalitách. K tomu ovšem chybí časové možnosti, neboť tyto prameny nejsou ještě digitalizovány na rozdíl od matrik, jejich historická digitalizace byla téměř beze zbytku dokončena a lze je studovat z pohodlí domácího počítače po nocích a po nedělích.

REKAPITULACE

Milada Horáková roz. Králová

Anna Králová roz. Velíšková

Anna Velíšková roz. Zvonečková – almužnice

Anna (Marie) Zvonečková roz. Krchanová – špitálnice

Josefa Krchanová roz. Slavíčková

Anna Kateřina Slavíčková roz. Studničková

Anna Studničková (nar. cca v roce 1712 zatím neznámo kde a v jaké rodině)

Bohužel se o ženách z matrik dovídáme drasticky méně informací než o mužích. Je to nespravedlivé, neboť si neseme stejně genů od každého předka v příslušné generaci. Mýtus o nadřazenosti mužské rodové linie jsem se pokusil narušit ukázkou stejně důležité mateřské linie rodu. Snad by to Miladu Horákovou potěšilo.

Autor: Zdenek Horner | pondělí 29.6.2020 16:02 | karma článku: 14.48 | přečteno: 723x

Další články blogera

Zdenek Horner

Svoboda selhala, mluvit o míru je extremismus

Podle současného premiéra je již ve středu sobotní demonstrace odborů špatná a extremistická, protože naše vláda pomáhá nejlépe v Evropě. S odbory jedná a platy zvýšila. Na politickém kolbišti momentálně o míru nikdo nemluví.

6.10.2022 v 6:39 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 259 | Diskuse

Zdenek Horner

Mírový plán Elona Muska

Elona Muska těžko někdo může považovat za kremlomila. Je to totiž on, kdo stojí za překvapivě úspěšnou obranou Ukrajiny. Poskytl jim zásadní technickou pomoc. Nyní ovšem volá po míru. Posílám mu velký dík.

4.10.2022 v 12:31 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 605 | Diskuse

Zdenek Horner

Masový vrah versus masoví osvoboditelé

Dnes bych rád vyzdvihl neprávem pozapomenutého blogera Kroupu. Jeho skvěle vyvážený článek o tom, jak nechápe, proč někdo nechápe, je brilantní psychoterapeutickou prací. V závěru se dokonce těchto bláznů zcela demokraticky ptá...

1.10.2022 v 12:02 | Karma článku: 25.32 | Přečteno: 917 | Diskuse

Zdenek Horner

Buďme dostatečně bdělí

Musíme si neustále kontrolovat ryzost našeho smýšlení. Jinak nás kremlofilové požerou. Chvalme ideové hlídače, jakými jsou zde Ziegler, Flaška, Stejskal, Červenka, Turner, Sabó a další, které jsem si ihned nevybavil.

30.9.2022 v 5:55 | Karma článku: 31.69 | Přečteno: 740 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Zdenek Horner

Svoboda selhala, mluvit o míru je extremismus

Podle současného premiéra je již ve středu sobotní demonstrace odborů špatná a extremistická, protože naše vláda pomáhá nejlépe v Evropě. S odbory jedná a platy zvýšila. Na politickém kolbišti momentálně o míru nikdo nemluví.

6.10.2022 v 6:39 | Karma článku: 16.22 | Přečteno: 259 | Diskuse

Eva Hauserová

Co dělat proti konfliktům ve skupinách

V poslední době se objevuje trend nahrazovat tradiční hierarchické uspořádání lidských skupin společným rozhodováním na principu poradních kruhů, kde dostane hlas a je vyslyšen a respektován každý člen uskupení.

5.10.2022 v 8:08 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 202 | Diskuse

Zdenek Horner

Mírový plán Elona Muska

Elona Muska těžko někdo může považovat za kremlomila. Je to totiž on, kdo stojí za překvapivě úspěšnou obranou Ukrajiny. Poskytl jim zásadní technickou pomoc. Nyní ovšem volá po míru. Posílám mu velký dík.

4.10.2022 v 12:31 | Karma článku: 26.21 | Přečteno: 605 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Co je vlastně ta naše demokracie ?

Nalháváme si nějaké bludy do svého podvědomí ? Katolicismus, židokřesťanství, islám, židovství, šivaismus, všechny politické strany, fašismus, komunismus, demokracie, ale také i věda. To všechno jsou uměle vytvořené systémy víry,

3.10.2022 v 11:03 | Karma článku: 15.13 | Přečteno: 288 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Všechno je docela prosté. Jen my toho moc nevíme.

Asi víme, kolik procent z dodávek zemního plynu spalujeme v domácnostech. Všechno ostatní potřebuje průmysl a služby. Pravděpodobně již existuje náhrada za spalování plynu v elektrárnách. To překonáme dočasným použitím uhlí.

1.10.2022 v 12:45 | Karma článku: 9.69 | Přečteno: 496 | Diskuse
Počet článků 694 Celková karma 23.34 Průměrná čtenost 1006

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Najdete na iDNES.cz