Poselství Grety Thunberg v rukou zaujaté kritiky - polemika

18. 10. 2019 12:58:34
Zdejší bloger Míka má starost o Gretino poselství. Neváhá do boje vyslat nejen pouhé domněnky, ale i přímo bulvární lži. Sklouzáváme zde tímto definitivně na úroveň Blesku?

Míka v tomto článku tvrdí, že pochopil základní Gretino poselství, které trochu cituje: „Poslouchejte vědce, dělejte něco, dělejte všechno“. Dále následuje zobecnění Gretina poselství v podání páně Míkově: „a prostě shrnuto upozorňuje na určitá tvrzení o konci světa kolem CO2“.

Budeme-li takto nadále postupovat při argumentaci, pak uděláme i z Ježíše třeba fašistu a z fašistů anděly. Greta v podání Míkově prý tvrdí, že: TAMTI MAJÍ PRAVDU ... a tamti ne. Pak se vysmívá její nemoci a copánkům a „superschopnostem“. Pokud Gretě vyčítá, že ona hájí, že pravdu mají tamti a ne tito, pak hájí bloger Míka asi něco úplně opačného, což je k smíchu. Takže on má právo na svobodu ekologického vyznání a Greta ne? A co jeho tamti? Nemají náhodou pravdu, když cosi plamenně hájí?

Na mnoha frontách vědy proti sobě stojí výslovně polemická stanoviska, ale i stanoviska jen stopově odlišná. Ve vědě diskuze probíhá, ale veřejnost se k tomu často nedostane. Diskuze jsou na sympoziích a konferencích a někdy dokonce jen v jejich kuloárech. Co vědec to názor. Nicméně ta diskuze má svá pravidla. Cituj, co možná přesně a nezamlčuj nic z opačné teorie. Greta říká zcela neadresně – poslouchejte vědce. Pokud se kloní k nějakým názorům, neříká tím současně neposlouchejte jiné vědce, jak se jí snaží podsunout nečestně bloger Míka. To je jen jeho vyumělkovaná domněnka.

Nikdo Míkovi nebere jeho právo myslet si, že dýchat deriváty C/Si+O je to nejlepší pro člověka, že se nic neděje a člověk je bez viny na čemkoli. I když i on vidí neekologické chování provozovatelů továrny na solární panely v Číně nebo cítí mimo pochybnost ekologickou závadnost uhelné elektrárny. Takže úplně jedno mu to ekologické není. Nebo je to jen na oko? Oplácet mu stejné stejným? Třeba usiluje o uvědomělý a střídmě realistický ekologický názor?

Však ony si průmyslová lobby svoje zisky uhájí. Nejsou to žádná ořezávátka a mají tisícinásobně prostředků oproti takovým Gretám. Budeme-li však věřit IPCC oproti GTCC, pak podle MIKACC se udusíme, aniž bychom něco podnikli na svou záchranu. Pokud někde v rozvojových periferiích světa nedodržují ekologická pravidla, je to důvod, abychom také my skákali z okna s nimi? Budeme házet odpadky na zem, přestaneme třídit, odsiřovat je také zbytečně drahé ...

Pokud se vám zdá, že těch organizací končících na CC je nějak mnoho oproti článku blogera Míky, pak se vám to nezdá, ale chci tím poukázat na metodu blogerovy práce. Určitě je vhodné ve veřejném prostoru alespoň jednou napoprvé uvést celý název organizace. Nebo vy všichni čtenáři IPCC znáte? Mluví-li bloger Míka o vědcích, a on je přeci na straně skutečných seriózních vědců, je s podivem, že nikde neuvádí jediné jméno vědce. Jeho odkazy ani v jiných článcích na toto téma žádná jména rovněž neobsahují. To není moc vědecké, neboť neexistuje žádná možnost identifikace oponentů a jejich názorů. Míka si to klidně mohl vymyslet. Právě proto, že ČT tyto vědce údajně ignoruje, měli být Míkou propagování, to by bylo fér.

Ale zpět k tomu poselství. Pokud by se jakkoli mělo pohnout s poškozováním životního prostředí zemí v současnosti industrializovaných, pak dokáže něco zlepšit dítě Greta podstatně více než bloger Míka. Budu rád, když nám bloger Míka představí svůj realistický plán vystoupení na půdě OSN spolu s vědci "klimaskeptiky". Doufám, že nám při tom odtajní, o koho vlastně jde.

Čemu ovšem Greta škodí, a vůbec rozmanití rozumní nepřepjatí ekologové, když říkají dělejte něco, dělejte všechno (co zmůžete)? Podle mne ničemu. Pokud se argumentuje tím, že se v klimatu něco děje i když se to nedá úplně dokázat, platí to i naopak. Nikdo nemůže rovněž dokázat, že se nic neděje. Je to jak s Božím důkazem, prostě nevíme a jistotu mít nebudeme. Nicméně pokud poslechneme ekology a Gretu, bude svět jenom o trochu čistší. V opačném případě bude naopak značně smrtící a útěchou či náplastí na rozklad tkání nám jistě budou omluvy blogera Míky a ostatních klimaskeptiků.

Autor: Zdenek Horner | pátek 18.10.2019 12:58 | karma článku: 6.43 | přečteno: 349x

Další články blogera

Zdenek Horner

Demonstrace Milionu chvilek je ztráta času

Proto mě na demonstraci nikdo neuvidí. Nikdo mě nepotká ani na oslavách výročí sametového listopadu. Protože si lžeme do kapsy, získali jsme z možných svobod jen minimum.

12.11.2019 v 0:08 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 742 | Diskuse

Zdenek Horner

Rozsudek mezi rohlíkem a houskou

Politizace nesouměřitelných nebo naopak zcela stejných entit je hlavní náplní populismu. Pokud jsou nějaké pravdy pak je tvoří uvážlivý odstup. I ten však může být pěkně krvavý. Zkuste se mnou najít ten hlavní fake.

8.11.2019 v 0:52 | Karma článku: 6.66 | Přečteno: 289 | Diskuse

Zdenek Horner

Učitelé, lékaři, ale také třeba knihovníci nebo archiváři a další či související personál.

Ti všichni byli okradeni o řadu let zasloužených jistot. To ne oni si berou žáky, pacienty a další osoby závislé na jejich službách za rukojmí. To politické garnitury zneužily odpovědné chování.

7.11.2019 v 3:40 | Karma článku: 12.89 | Přečteno: 511 | Diskuse

Zdenek Horner

Dluhy se maj platit aspoň o vánocích, hehe

Nejhorší poselství americké politiky jistého Trampa je naprostá nejistota. Co dnes ještě platí a co bude platit zítra? Trampové byli v minulosti individualističtí odpadlíci od skautů.

5.11.2019 v 6:59 | Karma článku: 8.06 | Přečteno: 385 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Karel Ábelovský

Prý jsme si všichni rovni, někteří jsou si evidentně rovnější (nezajímavý článek o ničem)

... aneb o tom, jak jsem se ráno při kávě neprobojoval do diskuze, což mi pokazilo celý den. Vážně. O tom, jak se zde komu měří, jak jsou zde jedni chráněni, protěžováni, druzí naopak mazáni za každou ptákovinu, či poťouchlost ...

7.11.2019 v 18:36 | Karma článku: 19.56 | Přečteno: 500 | Diskuse

Beata Krusic

Nemístné mlžení stran administrace blogu Idnes !

Zhruba před dvěma dny jsem zveřejnila blog, ve kterém vyjadřuji svou podporu blogerovi, panu Jaromíru Petříkovi, který byl administrací stažen z hlavní strany blogu.

6.11.2019 v 15:48 | Karma článku: 25.99 | Přečteno: 779 | Diskuse

Beata Krusic

Bloger Jaromír Petřík má právo psát!

Považuji jako svou povinnost nemlčet ve věci našeho kolegy, blogera, pana Jaromíra Petříka - v otázce jeho stažení z hlavní strany blogu Idnes. Pan Petřík se stal obětí těch, kteří se již léta pokoušejí jej umlčet!

4.11.2019 v 11:17 | Karma článku: 32.69 | Přečteno: 1164 | Diskuse

Jiří Beránek

Jste ochotni platit za iDnes Premium?

Ke článku " iDnes Premium už používá 150 tisíc uživatelů. Cena nebude mít konkurenci." jsem napsal komentář, že "Za kvalitní produkt jsem ochoten zaplatit nebo dokonce si připlatit, ale to rozhodně není případ

17.10.2019 v 16:14 | Karma článku: 37.29 | Přečteno: 1330 | Diskuse
Počet článků 437 Celková karma 11.96 Průměrná čtenost 1083

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Najdete na iDNES.cz