Stupňování požadavků

14. 08. 2019 10:32:49
Často se třeba komunitě LGBT+ vyčítá, že stupňuje a bude stupňovat své požadavky. Což ovšem přirozeně dělá každý. Žádná názorová platforma se tomu nemůže vyhnout, protože nelze udržet kolektivní poslušnost, ledaže ...

... se jedná o kolektivní totalitu. V demokratických podmínkách se jednota vždy rozpadá na různé heretické odpadlíky, kteří často směřují k ještě radikálnějším metám, než se doposud dosáhlo.

Veškeré sliby názorových platforem, že jim nejde o totální převládnutí a trvalé ovládnutí společnosti na základě jejich fundovaného dokonalého projektu, jsou pokrytecké a jejich nadměrná akceptace je naivitou. Všude se najdou totálně radikální stoupenci jediného řešení. Smyslem je ovšem koexistence všech a ne jejich reduktivní eliminace.

Takže, pokud vlastenci mluví o seznamech nepřátel a vlastizrádců, ve skutečnosti již v hloubi duše uvažují o holokaustu, na jehož konci zůstanou pouze vlastenci. Ano, existují i opačné extrémy, kdy by se někdo chtěl rozdat do poslední koruny a životního prostoru, ale to rovněž není životaschopný projekt, je to jen jiný způsob totalitní anarchie vedoucí nakonec k podobně plíživým komunistickým eliminacím odpůrců, jako v prvním případě.

Pokud se tedy zde od někoho můžeme dočíst, že mu imponuje postoj Salvinistické Itálie, musíme současně myslet na to, že v pozadí jsou naděje, že Salvini napodobí Mussoliniho. Se skutečnou realitou řešení uprchlické krize to nemá nic společného. Ta je již v podstatě vyřešena.

Pokud se někdo domnívá, že zachráněný trosečník na moři je buď legální nebo ilegální, tak by mě zajímalo, jak se to pozná? Trosečníkovi se třeba potopí loď i s doklady, takže se nemůže prokázat ničím, možná bychom mohli vyžadovat při výletu na moře nastřelování čipu „who is who“. Koncept nezachraňování je pornografií rasismu. Ať je to jakkoliv, nepodmíněná záchrana na moři je bez diskuze. Jinak by platilo, že si soukromě smí každý rozmyslet, který člověk z nějakých důvodů dostane pomoc, a který ne. Porušením principu obecné povinnosti zachraňovat život se dostává společnost na tenký led tiché spolupráce s rasismem.

Často se uvádí, že neziskovky se dělí o zisk s pašeráky lidí. No, to by se dávno Salvini udávil štěstím, kdyby to mohl dokázat. Není však jasným důkazem opaku, že za takové jednání dosud nikdo nebyl odsouzen? Že přes záchranné snahy neziskovek bilancujeme letos již přes pět set utonulých migrantů? Nechci spekulovat, ale zřejmě Salviniho dohoda Itálie s „bezpečnou“ Libyí není pro řešení bezpečnosti Itálie ideální. Je založena na špatném vyhodnocení toho, co je bezpečnost či bezpečná země. Pokud se někde vede válka, můžeme vidět vybombardované sídlo migrantů, dostávají s k nám zprávy o zotročování, znásilňování a věznění migrantů, jak lze takovou situaci považovat za bezpečnou? Takovou nejistotu práva může za bezpečí považovat snad jedině extrémní vlastenec.

Mluvme o tom, že na řešení uprchlických následných právních problémů byly a stále jsou vypláceny peníze. Co se s těmi penězi děje v Itálii? Nechci spekulovat, ale z čeho by třeba také mohl Salvini financovat svou nelidsko polofašistickou kampaň? Zmocnil se fondů na vnitřní ochranu Itálie a bude jistě v budoucnosti zajímavé zahledět se, jak těchto prostředků využil. Ale nebudu spekulovat, nicméně takové pomlouvačné podezřeníčko se v různých „kritických“ textech jen rojí, tak nemohu zůstat pozadu, ale vážně nechci spekulovat.

Co je však mimo spekulaci, je Salviniho protiprávní blokáda záchranných operací ve Středozemním moři. Jakkoli je to nevýhodné a drahé, deportace nelegálních imigrantů je jediným morálně legálním řešením problému. Přiznejme si, že palčivost problému je momentálně mnohem menší, než v roce 2015. Množství imigrantů zesláblo téměř o 90%. Nenávistná rétorika ovšem stoupla o 200%. Zde právě vidím rozdíl mezi vlastenectvím a neofašismem. Vlastenci chrání svoji zemi, což je naprosto v pořádku, političtí extrémisté však pod záminkou ochrany země vidí vnitřního nepřítele ve vlastních národních řadách. Detekují různé vlastizrádce. K této detekci dokonce vyžadují absolutní svobodu slova. Dnes zdánlivě napadají nelegálnost imigrace, zítra to již bude odstín kůže, vlastizrada vyslovením „pseudohumanistického“ názoru. Chtějí jako samosoudci jednou na místě rozhodovat, kdo je vlastizrádce, tak jako to doporučují dnes nad imigranty ve Středozemním moři.

Sluníčkářům je nad slunce jasné, že lidský život nemá menší cenu než náklady na deportaci ilegálů. Nelze připustit návrat kmenového práva do Evropy. Kmenové právo je válka, což lze vidět ve všech oblastech světových konfliktů. Příprava války je v Evropském právu považována za zločin a Salvini takovou válku připravuje. Evropské země musí najít odvahu tyto snahy postavit před soud a přihlásit se tak opět k nejvyšší evropské hodnotě: totiž, ke schopnosti se ovládat a neinklinovat ke zvířecím řešením. Prostředkem této cesty je rovné právo i pro nelegální migranty tedy nutnost procesu a obhajoby při něm, a ne jen prosté nelidské topení na moři.

Autor: Zdenek Horner | středa 14.8.2019 10:32 | karma článku: 6.88 | přečteno: 645x

Další články blogera

Zdenek Horner

Ovčáček premiérem

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. Ovčáček ve Strakově akademii u mě vyvolává husí kůži. Tento bezskrupulózní machiavellista dojde ještě k horším výkladům zákonů, než si je dnes ohýbá sám podďábel Babiš.

20.8.2019 v 18:38 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 505 | Diskuse

Zdenek Horner

Jak ideologie odporuje faktům při výkladu záchrany na moři

Stejně jako u nás nemáme žádné rasisty, ale ... Podobně se málokdo odváží souhlasit s topením trosečníků, ale ... nesouhlasí s jejich převážením do Evropy. Navíc se všichni tváří, že je Libye bezpečnou zemí.

17.8.2019 v 22:49 | Karma článku: 7.49 | Přečteno: 1000 | Diskuse

Zdenek Horner

Co je a co není ideologie

Ideologie je postoj, kdy obhajoba postojů a principů odporuje zjištěným faktům. Nejčastěji jde o lobbystickou podporu zastaralé technologie, která nehodlá zlikvidovat samu sebe. Také se dělí na úmyslnou a nevědomou.

16.8.2019 v 11:43 | Karma článku: 6.20 | Přečteno: 271 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Vlasta Hurtová

Dlouhovláskový podvod? Část 3

Jak už jsem psala dříve – hledala jsem, kterému z nadačních fondů darovat ustřižený cop naší dcery. Jedním z důvodů, proč nám zatím i po půl roce její krásné vlasy leží ve skříni, je i příběh paní B.

22.8.2019 v 8:27 | Karma článku: 11.01 | Přečteno: 183 | Diskuse

Vlasta Hurtová

Dlouhovláskový podvod část 2

„Darovanému koni na zuby nehleď !“ říká se. Vím, že to platí, když něco dostanete. Přesto jsem se rozhodla podívat se na zoubek i jako dárce – ne koňovi, ale těm, kterým jsme chtěli před časem darovat vlasy naší dcery.

21.8.2019 v 8:18 | Karma článku: 19.95 | Přečteno: 689 | Diskuse

Zdenek Horner

Ovčáček premiérem

Nikdy není tak špatně, aby nemohlo být hůř. Ovčáček ve Strakově akademii u mě vyvolává husí kůži. Tento bezskrupulózní machiavellista dojde ještě k horším výkladům zákonů, než si je dnes ohýbá sám podďábel Babiš.

20.8.2019 v 18:38 | Karma článku: 13.17 | Přečteno: 505 | Diskuse

Vlasta Hurtová

Dlouhovláskový podvod část 1

Možná patříte mezi jedince, kteří vlasy prostě neřeší. Možná si říkáte, že už za Libuše platilo: „dlouhé vlasy = krátký rozum“. Možná své vysoké čelo berete jako známku vysoké inteligence.

20.8.2019 v 16:19 | Karma článku: 16.58 | Přečteno: 778 | Diskuse

Ruda Hlousek

Vojna ... (3.dil)

Zacali jsme chodit tez do sluzeb, bud jako dozorci na rote a nebo pak dozorci hangaru. Dozorci na rote zadna slast nebyla. Furt tam chodili nejaky papalasi ...

19.8.2019 v 1:46 | Karma článku: 9.84 | Přečteno: 386 | Diskuse
Počet článků 405 Celková karma 13.19 Průměrná čtenost 1111

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.

Najdete na iDNES.cz