Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy posedlé sebedegradací

9. 09. 2017 3:13:26
V poslední době čtu v komentářích pod blogy s tématikou ženských práv mnohá vyjádření žen směřující proti feminismu. Nejmarkantnější je to v diskuzi na téma výše platů žen a mužů za stejnou práci.

V diskuzi pod blogem zde se diskutující vyjádřila k důvodu nižšího ženského platu:

Nižší ženské platy jsou faktem, ale najde se pár argumentů, že to není kvůli diskriminaci, ale protože ženská pracovní síla má opravdu menší tržní hodnotu.

Tato nekonkrétní úvaha nikam nevede. Jistě existují práce, kde ženská síla je opravdu nižší. V hornictví, ve stavebnictví apod. Ale tam ženy prakticky vůbec nepracují. Nejméně polovina žen nepracuje manuálně, ale ve kvalifikovaných funkcích vyžadujících vzdělání. Podle statistik je dnes v ČR více vzdělaných žen než mužů. Jsou jejich studijní výsledky méně cenné, aby se musely ženy cítit méněcenné? Pozice žen neodpovídá uvedené statistice zejména ve vedoucích funkcích, kde bych velice rád slyšel podrobnosti o tržní hodnotě práce manažerky rozdílné od manažera z důvodů pohlaví. Zvedne a udělá manažerka méně telefonů? Připraví méně materiálů pro jednání vedení? Zaúčtuje méně dokladů do informačního systému? A tak bychom mohli nedůstojně pokračovat.

Bohužel se nedá tomu sadomasochismu žen divit. V ČR není žádná občanská společnost, která by chápala výhody antidiskriminačního zákona a uměla jej uplatňovat. Ačkoliv tento zákon platí již od roku 2009 a byl schválen po desetileté diskuzi, zdá se, že v kdejakém zpravodajství začíná diskuze vždycky od začátku. Třeba v pořadu Události a komentáře ze dne 8.9.2017 diskutoval o novele antidiskriminačního zákona Marek Benda za ODS. Vyjádřil se v tomto duchu: diskriminaci nikdo nikomu nedokáže, když je někdo zloděj, tak ho majitel firmy nepřijme, to jsou jen takové neomarxistické nápady (antidiskriminační zákon). Podotýkám, že Benda je právník a přesto veřejně lže o podstatě zákona, spoléhaje na to, že nejen redaktor, který nedokázal jeho bludům čelit, ani divák zákon nečetl, takže může říkat cokoli. Zákon je ovšem konstruován tak, že požaduje od subjektů koncepci zacházení s uchazeči nebo žadateli o různé pozice nebo úřední práva. Vedle vymezení pojmů diskriminace dává i protistraně možnost definovat tržní či jiné technické podmínky a požadavky předem, aby nemohlo dojít k diskriminaci, která se rozhoduje až před uchazečem na místě. Toto se děje nejčastěji a lidé u nás tomu neumí čelit. Benda jako právník to zcela jistě ví, samozřejmě, že tento zákon umožňuje stanovit požadavek zaměstnavatele, že musí mít uchazeč čistý trestní rejstřík. Benda neváhá výslovně lhát a redaktor neřekne ani popel. Ono koneckonců je nedůstojné, aby ve veřejném vysílání rozumný politik vyslovoval pojem „neomarxistický“. To sice může, ale řadí se automaticky mezi politickou spodinu hned k páně Čunkovi, který to také rád veřejně používá.

Ale zpět k oné ženské problematice. Absenci občanské společnosti na jedné straně doplňuje nedostatek historického povědomí o českém feminismu. Statečnost českých feministek je zapomenuta. Přičemž legendární Františka Plamínková byla ještě odvážnější a čestnější než Milada Horáková. Františku bohužel popravili nacisté a na desetiletí upadla v zapomnění. Jejím prvním proviněním se stal veřejný protest proti okupaci československého pohraničí již v září 1938, kdy napsala protestní dopis samotnému Hitlerovi. Faximile tohoto dopisu z pozůstalosti uložené v Národním Muzeu je v knize Evy Uhrové Radostná i hořká Františka Plamínková. Problémem feminismu stále zůstává fakt, že nebyl vybojován ženami, ale byl skokově rovnou nastolen reformní ústavou a vhodnými dobovými zákony první republiky. Zasloužila se o to především manželka T.G. Masaryka a osvícený Masaryk sám.

V současnosti bohužel nemáme sympatickou, populární a pozitivní feministku. Mladé ženy mají v drtivé většině své vlastní soukromé zájmy, které musí opatrně prosadit v naší nenávistně zaprděné mačistické republice. Ženy se bojí být feministkami, stejně jako se občané bojí hájit svoje práva a nenechat se diskriminovat na každém kroku. Nízká poloha našich platů leta je zbrzděna tupými škrty pravice, která zná jedinou mantru: zlikvidovat cokoli veřejné a nenechat osoby v závislé činnosti vydechnout. Naše novozbohatlická podnikatelská kasta jde ve své neomylnosti tvrdě za svým panstvím. Sám jsem odešel na volnou nohu a udělal se pro sebe, protože zaměstnanecké podmínky v této zemi jsou katastrofální. Prakticky nikdy jsem se nesetkal s výkonově definovanou pracovní náplní a neznám ani nikoho, kdo by mi o ní vyprávěl. Právě takových závazných podmínek se většina zaměstnavatelů bojí, protože jediným jejich kritériem hodnocení je jejich svévole v naprosto nedostatečně definovaných požadavcích na hodnotitelný tržní, ale férový, výkon.

Ženy prakticky nemají šanci na změnu. Muži sami by museli opustit svoje totalitní mačistické pozice. Antidiskriminační zákon v tomto ohledu selhal, protože ani 8 let od jeho přijetí o něm nemá veřejnost povědomí a neumí jej použít v praxi. Proto mám pro ženskou sebedegradaci pochopení. Je pro ni nadměrně mnoho objektivních důvodů. Ale čas od času proti ní něco napsat musím, protože je kolikrát příliš do nebe volající.

Autor: Zdenek Horner | sobota 9.9.2017 3:13 | karma článku: 14.43 | přečteno: 1114x

Další články blogera

Zdenek Horner

Babiš má vládu v kapse

V Interview čt24 dnes pan Radek Vondráček povyprávěl, kterak Okamura obětuje klidně svůj volební slib za případnou spoluúčast na vládě s ANO. Zákaz islámu zredukoval na mlhavou právní normu, jež by zakázala jen právo šaría.

25.10.2017 v 19:51 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 4032 | Diskuse

Zdenek Horner

JakoNacismus v Česku zvedá hlavu

Po volebním úspěchu SPD Tomia Okamury se dalo čekat, že u Jakonacistů dojde okamžitě k posunu dojmu o legalitě propagace fašismu. Pokud laskavého čtenáře zaráží slůvko Jako před slovem Nacismus, vysvětlení je uvnitř.

23.10.2017 v 18:42 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 1141 | Diskuse

Zdenek Horner

Islamofobní autismus

Studie vědátorských sluníček, financovaných Sörösem a neomarxistickými globalisty, dokázala, že trvalejší islamofobie je projevem pozdního autismu, kdy se pacient nechce vzdávat bezpečí svých apokalyptických fantazií.

15.10.2017 v 23:12 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 632 | Diskuse

Zdenek Horner

Neignorujme vyhrožování v diskuzích

Už jsem si skoro zvykl na posměšné nálepky od sluníčka po dobrosera. Rozčilují mě však výhrůžky typu: Zrádci, kteří Ohrožují bezpečnost této země. Nechápu, jak je možná registrace politických stran, které chtějí zakazovat islám.

8.10.2017 v 20:57 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Finanční dopady oslav na prezidentské kandidáty

V pondělí by mohlo být pozdě, řekli si po pátečních oslavách 17. Listopadu bdělí strážci finanční průhlednosti prezidentských kampaní, a hned ráno osobně některé z uchazečů oslovili přímo v bydlišti.

18.11.2017 v 19:52 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jindřich Pacovský

Stát (proč ne) jako firma

Už dlouho mě překvapuje, jak je ve značném procentu populace rozšířená přitažlivost výroku "vést stát jako firmu", který pochází od Andreje Babiše. Proč je tento požadavek pochybný?

18.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 208 | Diskuse

Pavel Kamas

Bojíme se politiků, ale počítačů nikoli. Proč?

Éter je toho plný. Ten politik je neřád a onen nám bere svobodu. Aspoň to nejsou šedé eminence, které také ovlivňují naše životy. A co teprve šedá eminence, na kterou si ani nemohu sáhnout? Naposledy můj život omezilo hloupé auto.

18.11.2017 v 18:19 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 167 | Diskuse

Alena Stratilová

Jazyková bariera ve vlastních řadách a vlastním státě

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Jením z mnoha důvodů, které jsou slyšet, a proč se bojíme přijmout a pomoci lidem odjinud. Mimo jiného je to i neznalost jazyka, paradoxně našeho rodného jazyka.

18.11.2017 v 18:08 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 641 | Diskuse
Počet článků 199 Celková karma 13.70 Průměrná čtenost 1087

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.