Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchrana ve Středozemním moři aneb Libye vrací úder

8. 07. 2017 17:43:14
Představy mnohých radikálů dlouhodobě blokuje nesmyslný předpoklad, že se Itálie nebo předtím Řecko zbláznilo, když zachraňují migranty na moři. Celá záležitost má však pevné právní pozadí. Je třeba ho vzít na vědomí.

Kompletní přehled a odkazy na tuto právní problematiku můžete najít například zde nebo zde podle humanitního či technického zaměření.

Řada zdejších bloggerů a diskutujících stále dokola obviňuje Italy a neziskové organizace ze svévolné záchrany migrantů na moři. Nejde o žádnou svévoli. Jde o zákony vyplývající z mezinárodních úmluv organizovaných institucemi OSN. Tyto představy je lepší odblokovat, protože s nimi se člověk akorát zakope do spirály beznaděje.

Vracení migrantů čili jejich přezkum přímo na moři je těmito směrnicemi zakázán. Vracet migranty do poslední země, odkud přišli je problematické hlavně z důvodu bezpečnostní situace v Libyi. Prozatím není Libye bezpečnou zemí. Postoj EK, EU a některé české veřejnosti vůči problému je neuvěřitelně nesolidární. Částky navrhované pomoci jsou nedostatečné víc než české platy. Zpravodajství o bezpečnostní situaci Libye jsou, bohužel, ve světových agenturách sporadická a kusá.

Před radikály nyní stojí úkol přesvědčit světovou veřejnost o změně těchto úmluv. Prosadit, aby se na moři nezachraňovalo, aby se před záchranou kladl důraz na rasu, platné dokumenty... prostě různé silácké předpoklady. Hlavně ať se pak ale nevydávají na moře.

Druhým snadným úkolem je sanace Libye. Jistě pro naše radikály snadný úkol, ale přesto by se radikálové neměli vysilovat domácími půtkami, aby mohli urychleně řešit stabilitu Libye. Pokud je známo, ústřední vláda nekontroluje velkou část země. Na některých územích vládnou islamisté v koalici s místními kmeny, které jsou zřejmě připojeny na gangy obchodující s migranty. Nejsmutnější je, že podle posledních zpráv se do této skupiny připojují možná i některé neziskovky, ale také je možné, že si je gangy prostě zřídily.

Radikálové by také mohli narazit na jistý zmatek. S kým v Libyi jednat, kdo koho reprezentuje, respektive kým je financován. V současné krizi kolem Kataru se ve skupině koaličních zemí vyskytuje i Libye. Píše se otevřeně o tom, že Libye a Egypt jsou v koalici v postavení finančního vazala Saúdské Arábie. Nedlouho před krizí prezident Trump pomohl milovanou SA vyzbrojit. Radikálové by mohli v Libyi narazit na gang globálnější, než si kdy dokázali představit. Možná by bylo pro radikály lepší sedět doma a z klidu domova hřímat na každého občana podezřelého z náznaku vítačství, že to oni jsou viníky té migrace, ten jejich souhlas, to jejich vítání ...Koneckonců, G20 žádné společné komuniké vůči situaci v Libyi nepřijala. Ó jak typické.

Zkusme se posunout o level dále. Slabomyslnou kulturu nemá smysl bránit. Ukažme, že naše kultura je silná a požadujme lepší a hlubší informace a analýzy stavu věcí. Samozřejmě se dál můžeme nechat krmit nenávistnými zprávičkami o okrajových excesech migrantů. Zvolme třeba vládu, která nebude naši vlastní kulturu nadále ponižovat neustálým podfinancováním. Musíme pracovat především na sobě. Tím se tvoří kultura, že kultivujeme svoje vnímání světa, opouštíme insitní dogmata na základě vědění a nesoudíme / nejednáme jen na základě tušení nebo dojmů. Slabá kultura vyzdvihuje manipulativní povahu bezradného sebevědomí, služebné umění, plytkou zábavu a povrchně zjednodušující uvažování.

V současnosti se zde na blogu množí zjednodušená nápodoba „zpravodajství“. Od jednoduchého vypsání agenturních zpráv, kde je myslím i konflikt s autorskými právy, jak je popisuje zdejší Kodex blogera. Až po zcela jednostranné zjednodušování událostí na okrajové jevy, zlehčování a popírání kulturního rasismu a dokonce konkrétní napadání osob.

Zjevným příkladem jsou první komentáře k demonstracím proti schůzce G20 v Hamburku. Já bych se tolik neukvapoval. S odstupem let se po došetření a posouzení soudů ukázalo, že zásah proti demonstrantům v Janově na schůzce G8 v roce 2001 byl neadekvátní a ze strany policie provokující. Tím nechci popřít, že svévolné ničení majetku extremisty je skutečnost k podporování. Ale je to zjevný příklad svévolného přecenění okrajového faktu, který má podkopat hodnotu celé protestní akce. Určitě je vhodné si o Janově něco připomenout zde nebo zde. Shodou okolností o Janově pojednávala také první část pravidelného televizního týdeníku DW – Focus on Europe 8.7.2017 15:33 na ČT24.

Postavit proti 100.000 demonstrantů 20 tisíc policistů a teprve v průběhu problémů volat posily se mi nezdá nijak adekvátní situaci. Tvrdit, že naopak takový zlomek obyvatelstva může vyvolat světovou revoluci je pohádka pro velmi naivní čtenáře. Obavy o životní prostředí prostě rezonují ve společnosti mnohonásobně více než touha po likvidaci migrantů a přemnoženého obyvatelstva. Bohudíky, to je dobrá zpráva o té protestní akci.

Mnoho čtenářů si řekne, že to je jen takové plácnutí do vody, že se nic nezmění. Mnohdy i já mám z toho všeho smíšené pocity. Jenomže pokud budeme všichni jen ze strachu ustupovat šlendriánu a zneužívání svobody, již poskytuje jedině liberálně demokratický stát, spadnou nám všechny problémy brzy na hlavu v naprosto neřešitelné podobě a bez demokracie. Tak si to tak zvolna sepisuji, aby snad někdo nemohl v budoucnu argumentovat, že nikdo nevaroval, neprotestoval.

Autor: Zdenek Horner | sobota 8.7.2017 17:43 | karma článku: 14.36 | přečteno: 2350x

Další články blogera

Zdenek Horner

Babiš má vládu v kapse

V Interview čt24 dnes pan Radek Vondráček povyprávěl, kterak Okamura obětuje klidně svůj volební slib za případnou spoluúčast na vládě s ANO. Zákaz islámu zredukoval na mlhavou právní normu, jež by zakázala jen právo šaría.

25.10.2017 v 19:51 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 4032 | Diskuse

Zdenek Horner

JakoNacismus v Česku zvedá hlavu

Po volebním úspěchu SPD Tomia Okamury se dalo čekat, že u Jakonacistů dojde okamžitě k posunu dojmu o legalitě propagace fašismu. Pokud laskavého čtenáře zaráží slůvko Jako před slovem Nacismus, vysvětlení je uvnitř.

23.10.2017 v 18:42 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 1141 | Diskuse

Zdenek Horner

Islamofobní autismus

Studie vědátorských sluníček, financovaných Sörösem a neomarxistickými globalisty, dokázala, že trvalejší islamofobie je projevem pozdního autismu, kdy se pacient nechce vzdávat bezpečí svých apokalyptických fantazií.

15.10.2017 v 23:12 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 632 | Diskuse

Zdenek Horner

Neignorujme vyhrožování v diskuzích

Už jsem si skoro zvykl na posměšné nálepky od sluníčka po dobrosera. Rozčilují mě však výhrůžky typu: Zrádci, kteří Ohrožují bezpečnost této země. Nechápu, jak je možná registrace politických stran, které chtějí zakazovat islám.

8.10.2017 v 20:57 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Finanční dopady oslav na prezidentské kandidáty

V pondělí by mohlo být pozdě, řekli si po pátečních oslavách 17. Listopadu bdělí strážci finanční průhlednosti prezidentských kampaní, a hned ráno osobně některé z uchazečů oslovili přímo v bydlišti.

18.11.2017 v 19:52 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jindřich Pacovský

Stát (proč ne) jako firma

Už dlouho mě překvapuje, jak je ve značném procentu populace rozšířená přitažlivost výroku "vést stát jako firmu", který pochází od Andreje Babiše. Proč je tento požadavek pochybný?

18.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 208 | Diskuse

Pavel Kamas

Bojíme se politiků, ale počítačů nikoli. Proč?

Éter je toho plný. Ten politik je neřád a onen nám bere svobodu. Aspoň to nejsou šedé eminence, které také ovlivňují naše životy. A co teprve šedá eminence, na kterou si ani nemohu sáhnout? Naposledy můj život omezilo hloupé auto.

18.11.2017 v 18:19 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 167 | Diskuse

Alena Stratilová

Jazyková bariera ve vlastních řadách a vlastním státě

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Jením z mnoha důvodů, které jsou slyšet, a proč se bojíme přijmout a pomoci lidem odjinud. Mimo jiného je to i neznalost jazyka, paradoxně našeho rodného jazyka.

18.11.2017 v 18:08 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 641 | Diskuse
Počet článků 199 Celková karma 13.70 Průměrná čtenost 1087

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.