Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodnota není mechanismus

23. 06. 2017 22:59:31
Fetišizace postupu, funkce, mechanismu, jak chcete, nabývá u nás a v zemích V4 vrcholu. V tom jsme na východě mistři. Schválíme si nějaký zákon a pak najdeme mechanismy, jak zákon obejít. Zákon měl původně smysl – hodnotu.

Kupodivu ani mně se přerozdělovací kvóty nelíbí. Ve smyslu spravedlnosti bych zcela souhlasil s tím, abychom se současně soudili o nespravedlnost mechanismu kvót, ale přitom přijali všechny uprchlíky, které nám EU přidělí. Naše pozice vůči západu by byla zcela jiná a možná bychom dosáhli snadněji svého, protože nedostatek hodnot by nám nikdo nemohl vyčítat. Porušení spravedlnosti mechanismu kvót, tedy jenom nějaké funkce, která naši zemi zdaleka neohrozí na existenci, nelze srovnávat se situací ohrožení, v níž se ocitají uprchlíci. Na tom nemůžeme na veřejné mezinárodní scéně trvat.

Hodnotou pomoci uprchlíkům je také čas a ochota. Dobře víme, že na mezinárodní úrovni nemůžeme, ani neumíme, napadnout pomoc uprchlíkům. To můžeme a děláme jen doma. Celá země ví, že pro všechny naše politiky je člověk až na posledním místě. Na západě ovšem platí podobné mechanismy jednání, nicméně respekt k zákonům a jejich hodnotám je tam v lepším evolučním stádiu. Také tím, že jsou na tom existenčně na západě lépe, jsou relativně více ochotni se podělit s potřebnými. Rovněž mají větší spoluzodpovědnost za minulá historická příkoří ve třetím světě.

Obě strany sporu, západ i východ, lze usvědčit z úhybného jednání podle „pravdivých“ argumentů. Společně by však bylo vhodné místo sporů poukazovat až dvakrát denně na konkrétní příběhy uprchlíků. Nic jiného „lidmi“ nepohne než vizualizace problému. Těžko bychom švejkovali s dováděním postupu do absurdního konce, kdybychom to měli dělat postiženým do očí.

Paradoxně jsem byl proti vstupu do EU. Říkal jsem tenkrát, že se nedokážeme vyrovnat s kulturním problémem minulého západního imperialismu, s nímž nebudeme chtít mít nic společného, ale staneme se jeho neoddělitelnou součástí. Pokud jsme však do EU a NATO vstoupili, pak musíme dodržovat hodnoty a zákony do posledního dne než třeba i vystoupíme. EU a NATO z nás pochopitelně nemůže dělat vazaly. Otevřeli jsme jim ekonomiku, kterou oni před námi částečně zavřeli. Nejsme schopni kapitálově soupeřit s potenciálem velkých evropských zemí. Banky jsou totiž jejich. Vyčítat nám dotace, které posílají vlastně do infrastruktury země, kde nezřízeně podnikají, až tím způsobili naší zemi řadu škod a potíží, to je opravdu výsměch.

Dotace a ochranářství je samozřejmě v rozporu s volnou fair play hospodářskou soutěží. Tato volná soutěž je jednou z hodnot, která problematizuje možnosti řešení migrantské krize. Volný pohyb kapitálu, zboží a lidí uvnitř EU je tahákem pro podnikavce z celého světa. Vedle toho chceme-li komukoli omezovat jeho pohyb uvnitř EU, popíráme tím tuto hodnotu volného pohybu. Popíráme ji už postojem odcházející VB z EU. Někdo v časovém limitu ano, jiný ne. Nějaká entita Evropan ano, migrant ne. Jak to právně definovat, aby to stále tvořilo současně povolení i zákaz volného pohybu nějakých lidí a „nelidí“? Takové řešení se bez nějaké kulturně rasové teorie nemůže podařit. Nemůžeme ale současně s nějakou kulturně rasovou segregací vysílat vojáky do jakýchkoliv zemí, aby tam prosazovali takové naše hodnoty, které sami neumíme realizovat.

Nemůžeme se současně chovat globálně a vedle toho prosazovat doma nacionalistickou izolaci. Respektive, musíme rozlišovat, že se globálně chováme navenek podle všelidských hodnot, které propagujeme jako světový ideál. Potom u nás doma vytváříme bariéru národní kultury, kterou ale dlouhodobě podfinancováváme, nejraději bychom kulturu a umění smázli úplně. Nevážíme si vlastních lidí, tak jak bychom si mohli vážit cizích? Pak se nám strach z cizí kultury vrací jako ozvěna naších vyprázdněných kulturních luhů. S naší kulturou se nic zvláštního nestane ani po příjezdu migrantů. Rádi do globálního světa vyvážíme švejkování jako poselství pro všelidské mírové pojetí světa, vedle toho velmi negativně a nebezpečně nacionalisticky švejkujeme při realizaci reálného všelidského světa. Švejkování je zbraní proti nám samotným.

Již na začátku 90. let minulého století jsme měli napsány všechny potřebné zákony, aby tento stát fungoval, ale jakýmsi radikálním švejkováním jsme dokázali destiletí tyto zákony neschválit kvůli „nespravedlivým mechanismům“ jejich fungování. Zákon o veřejných zakázkách by byl příkladnou látkou pro román Švejk II. Díky tomu, že se švejkování naší vlády pod vedením ČSSD do voleb nezbavíme, budeme svědky tahanic, v nichž možná i zvítězíme, ale bude to mezinárodní ostuda. Nálepky smějících se bestií se právě bojem o kvóty prostě nezbavíme.

Autor: Zdenek Horner | pátek 23.6.2017 22:59 | karma článku: 9.35 | přečteno: 324x

Další články blogera

Zdenek Horner

Babiš má vládu v kapse

V Interview čt24 dnes pan Radek Vondráček povyprávěl, kterak Okamura obětuje klidně svůj volební slib za případnou spoluúčast na vládě s ANO. Zákaz islámu zredukoval na mlhavou právní normu, jež by zakázala jen právo šaría.

25.10.2017 v 19:51 | Karma článku: 26.07 | Přečteno: 4032 | Diskuse

Zdenek Horner

JakoNacismus v Česku zvedá hlavu

Po volebním úspěchu SPD Tomia Okamury se dalo čekat, že u Jakonacistů dojde okamžitě k posunu dojmu o legalitě propagace fašismu. Pokud laskavého čtenáře zaráží slůvko Jako před slovem Nacismus, vysvětlení je uvnitř.

23.10.2017 v 18:42 | Karma článku: 13.31 | Přečteno: 1141 | Diskuse

Zdenek Horner

Islamofobní autismus

Studie vědátorských sluníček, financovaných Sörösem a neomarxistickými globalisty, dokázala, že trvalejší islamofobie je projevem pozdního autismu, kdy se pacient nechce vzdávat bezpečí svých apokalyptických fantazií.

15.10.2017 v 23:12 | Karma článku: 9.49 | Přečteno: 632 | Diskuse

Zdenek Horner

Neignorujme vyhrožování v diskuzích

Už jsem si skoro zvykl na posměšné nálepky od sluníčka po dobrosera. Rozčilují mě však výhrůžky typu: Zrádci, kteří Ohrožují bezpečnost této země. Nechápu, jak je možná registrace politických stran, které chtějí zakazovat islám.

8.10.2017 v 20:57 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 1098 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Finanční dopady oslav na prezidentské kandidáty

V pondělí by mohlo být pozdě, řekli si po pátečních oslavách 17. Listopadu bdělí strážci finanční průhlednosti prezidentských kampaní, a hned ráno osobně některé z uchazečů oslovili přímo v bydlišti.

18.11.2017 v 19:52 | Karma článku: 7.55 | Přečteno: 90 | Diskuse

Jindřich Pacovský

Stát (proč ne) jako firma

Už dlouho mě překvapuje, jak je ve značném procentu populace rozšířená přitažlivost výroku "vést stát jako firmu", který pochází od Andreje Babiše. Proč je tento požadavek pochybný?

18.11.2017 v 19:00 | Karma článku: 8.78 | Přečteno: 208 | Diskuse

Pavel Kamas

Bojíme se politiků, ale počítačů nikoli. Proč?

Éter je toho plný. Ten politik je neřád a onen nám bere svobodu. Aspoň to nejsou šedé eminence, které také ovlivňují naše životy. A co teprve šedá eminence, na kterou si ani nemohu sáhnout? Naposledy můj život omezilo hloupé auto.

18.11.2017 v 18:19 | Karma článku: 8.69 | Přečteno: 167 | Diskuse

Alena Stratilová

Jazyková bariera ve vlastních řadách a vlastním státě

Kolik řečí znáš, tolikrát jsi člověkem. Jením z mnoha důvodů, které jsou slyšet, a proč se bojíme přijmout a pomoci lidem odjinud. Mimo jiného je to i neznalost jazyka, paradoxně našeho rodného jazyka.

18.11.2017 v 18:08 | Karma článku: 6.40 | Přečteno: 234 | Diskuse

Jitka Mikysková

Tajná dohoda s tzv. Islámským státem

Podle blízkovýchodního reportéra BBC Quentina Sommervilla existuje dohoda mezi Američany podporovanými kurdsko-arabskými Syrskými demokratickými silami (SDF) a radikály z tzv. Islámského státu,

18.11.2017 v 14:38 | Karma článku: 23.90 | Přečteno: 641 | Diskuse
Počet článků 199 Celková karma 13.70 Průměrná čtenost 1087

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.