Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ženy posedlé sebedegradací

9. 09. 2017 3:13:26
V poslední době čtu v komentářích pod blogy s tématikou ženských práv mnohá vyjádření žen směřující proti feminismu. Nejmarkantnější je to v diskuzi na téma výše platů žen a mužů za stejnou práci.

V diskuzi pod blogem zde se diskutující vyjádřila k důvodu nižšího ženského platu:

Nižší ženské platy jsou faktem, ale najde se pár argumentů, že to není kvůli diskriminaci, ale protože ženská pracovní síla má opravdu menší tržní hodnotu.

Tato nekonkrétní úvaha nikam nevede. Jistě existují práce, kde ženská síla je opravdu nižší. V hornictví, ve stavebnictví apod. Ale tam ženy prakticky vůbec nepracují. Nejméně polovina žen nepracuje manuálně, ale ve kvalifikovaných funkcích vyžadujících vzdělání. Podle statistik je dnes v ČR více vzdělaných žen než mužů. Jsou jejich studijní výsledky méně cenné, aby se musely ženy cítit méněcenné? Pozice žen neodpovídá uvedené statistice zejména ve vedoucích funkcích, kde bych velice rád slyšel podrobnosti o tržní hodnotě práce manažerky rozdílné od manažera z důvodů pohlaví. Zvedne a udělá manažerka méně telefonů? Připraví méně materiálů pro jednání vedení? Zaúčtuje méně dokladů do informačního systému? A tak bychom mohli nedůstojně pokračovat.

Bohužel se nedá tomu sadomasochismu žen divit. V ČR není žádná občanská společnost, která by chápala výhody antidiskriminačního zákona a uměla jej uplatňovat. Ačkoliv tento zákon platí již od roku 2009 a byl schválen po desetileté diskuzi, zdá se, že v kdejakém zpravodajství začíná diskuze vždycky od začátku. Třeba v pořadu Události a komentáře ze dne 8.9.2017 diskutoval o novele antidiskriminačního zákona Marek Benda za ODS. Vyjádřil se v tomto duchu: diskriminaci nikdo nikomu nedokáže, když je někdo zloděj, tak ho majitel firmy nepřijme, to jsou jen takové neomarxistické nápady (antidiskriminační zákon). Podotýkám, že Benda je právník a přesto veřejně lže o podstatě zákona, spoléhaje na to, že nejen redaktor, který nedokázal jeho bludům čelit, ani divák zákon nečetl, takže může říkat cokoli. Zákon je ovšem konstruován tak, že požaduje od subjektů koncepci zacházení s uchazeči nebo žadateli o různé pozice nebo úřední práva. Vedle vymezení pojmů diskriminace dává i protistraně možnost definovat tržní či jiné technické podmínky a požadavky předem, aby nemohlo dojít k diskriminaci, která se rozhoduje až před uchazečem na místě. Toto se děje nejčastěji a lidé u nás tomu neumí čelit. Benda jako právník to zcela jistě ví, samozřejmě, že tento zákon umožňuje stanovit požadavek zaměstnavatele, že musí mít uchazeč čistý trestní rejstřík. Benda neváhá výslovně lhát a redaktor neřekne ani popel. Ono koneckonců je nedůstojné, aby ve veřejném vysílání rozumný politik vyslovoval pojem „neomarxistický“. To sice může, ale řadí se automaticky mezi politickou spodinu hned k páně Čunkovi, který to také rád veřejně používá.

Ale zpět k oné ženské problematice. Absenci občanské společnosti na jedné straně doplňuje nedostatek historického povědomí o českém feminismu. Statečnost českých feministek je zapomenuta. Přičemž legendární Františka Plamínková byla ještě odvážnější a čestnější než Milada Horáková. Františku bohužel popravili nacisté a na desetiletí upadla v zapomnění. Jejím prvním proviněním se stal veřejný protest proti okupaci československého pohraničí již v září 1938, kdy napsala protestní dopis samotnému Hitlerovi. Faximile tohoto dopisu z pozůstalosti uložené v Národním Muzeu je v knize Evy Uhrové Radostná i hořká Františka Plamínková. Problémem feminismu stále zůstává fakt, že nebyl vybojován ženami, ale byl skokově rovnou nastolen reformní ústavou a vhodnými dobovými zákony první republiky. Zasloužila se o to především manželka T.G. Masaryka a osvícený Masaryk sám.

V současnosti bohužel nemáme sympatickou, populární a pozitivní feministku. Mladé ženy mají v drtivé většině své vlastní soukromé zájmy, které musí opatrně prosadit v naší nenávistně zaprděné mačistické republice. Ženy se bojí být feministkami, stejně jako se občané bojí hájit svoje práva a nenechat se diskriminovat na každém kroku. Nízká poloha našich platů leta je zbrzděna tupými škrty pravice, která zná jedinou mantru: zlikvidovat cokoli veřejné a nenechat osoby v závislé činnosti vydechnout. Naše novozbohatlická podnikatelská kasta jde ve své neomylnosti tvrdě za svým panstvím. Sám jsem odešel na volnou nohu a udělal se pro sebe, protože zaměstnanecké podmínky v této zemi jsou katastrofální. Prakticky nikdy jsem se nesetkal s výkonově definovanou pracovní náplní a neznám ani nikoho, kdo by mi o ní vyprávěl. Právě takových závazných podmínek se většina zaměstnavatelů bojí, protože jediným jejich kritériem hodnocení je jejich svévole v naprosto nedostatečně definovaných požadavcích na hodnotitelný tržní, ale férový, výkon.

Ženy prakticky nemají šanci na změnu. Muži sami by museli opustit svoje totalitní mačistické pozice. Antidiskriminační zákon v tomto ohledu selhal, protože ani 8 let od jeho přijetí o něm nemá veřejnost povědomí a neumí jej použít v praxi. Proto mám pro ženskou sebedegradaci pochopení. Je pro ni nadměrně mnoho objektivních důvodů. Ale čas od času proti ní něco napsat musím, protože je kolikrát příliš do nebe volající.

Autor: Zdenek Horner | sobota 9.9.2017 3:13 | karma článku: 14.42 | přečteno: 1089x

Další články blogera

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 947 | Diskuse

Zdenek Horner

Vlastenecký monopol na sčítání Čechů mají neutrální ultraneomarxisté

Buď jsi vlastenec a souhlasíš či přímo hlásáš naše jedinečné české názory anebo nejsi vlastenec, pak jsi neomarxista, dobroser, vítač, sluníčko. Nic mezi tím. Hlavní dělící čára leží v otázce národních bezpečnostních práv.

15.9.2017 v 16:10 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 612 | Diskuse

Zdenek Horner

K čemu nám náboženská svoboda?

My, ateisti o žádnou náboženskou svobodu nestojíme. Máme sice tu a tam nějaké křesťanské kořeny i názory, ale zastavit islám je to nejdůležitější. Náboženská svoboda je pro firmu cr.as jen zátěž. Zbavme se nefiremních názorů.

14.9.2017 v 1:35 | Karma článku: 9.50 | Přečteno: 638 | Diskuse

Zdenek Horner

Exekutoři vyhrají pravici volby

Navzdory obviňování neomarxistických sluníček a vítačů z perzekuce a omezování svobody projevu při rasistických výpadech, převzali iniciativu v perzekuci diskutujících odpůrců neomylní pravicoví exekutoři.

12.9.2017 v 1:33 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 2795 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 25.41 | Přečteno: 1184 | Diskuse

Iva Apanasenková

Rozchody a konce bolí… V politice je to ale často naopak

Když končí vztah, máme srdce bolavé. Je nutné uzavřít historii a vítat budoucnost. Teď končí volební období a mě to vůbec nebolí. Přemýšlím, za co vlastně politikům poděkovat. A co nás dál čeká...

21.9.2017 v 12:15 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Severní Korea aneb jak zastavit "rakeťáka"

Neutuchající diskuze o tom, jak odradit Kim Čong Una od jaderného vyzbrojování, jsou bezcenné. Ani KLDR ani Čína toto vyzbrojování zastavit nehodlají. Za žádnou cenu. Jaké možnosti nám tedy ještě zbývají ?

21.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 20.63 | Přečteno: 875 | Diskuse

Jiří Turner

O ceně, kterou odmítl Cohen, dostal Trump a teď i Zeman

Náš prezident převzal ocenění stejného druhu, jaká sám často rozdává. Není to vyznamenání za zásluhy nebo obecný přínos, ale je to ocenění od těch, kterým vyjadřuje podporu a sympatie za to, že jim vyjadřuje podporu a sympatie.

21.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 410 | Diskuse

Jan Dvořák

Lídr Zaorálek zásadně ohrozil finance na volební kampaň!

Dva nejvyšší představitelé socialistů měli důvěrné jednání. Dočasný předseda Chovanec si pozval volebního lídra Zaorálka. Ne proto, aby se zajímal o jeho poúrazový stav, ale proto, aby ho, jemně řečeno, za nehodu zpucoval.

21.9.2017 v 10:05 | Karma článku: 18.78 | Přečteno: 515 | Diskuse
Počet článků 192 Celková karma 13.25 Průměrná čtenost 1072

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.