Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Křižáček navozuje sílu snu a meditace

7. 08. 2017 5:09:15
Po zdrcující kritice Mirky Spáčilové jsem vyrazil na křížovkovou výpravu za Křižáčkem. Bohužel se potvrdilo mé podezření, že umělecká kritika po desetiletí rozpadu humanitní integrity je v úplném rozvalu.

Pokud autoři filmu avizují svoje dílo jako žánr „obrazová báseň“, pak nelze na film pohlížet požadavky akčňáků či řachavých komedií. Každý má nezadatelné právo se vydat na film podle svých preferencí. Faktem je, že očekávat od názvu Křižáček romanticky dobrodružnou notu, mi u vzdělaného kritického ducha připadá nepřípadné. Panímáma Mirka přímo píše: „Romanticky dobrodružnou notu film opustil a zcela se oddal hrátkám s formou, které účinkují jako rána z milosti.“ Jakoby předpokládala, že dnes se už vážně žádný film nebude nějakým tématem zabývat vážně. Tedy forma obrazové básně jsou hrátky s formou. A forma zde zřejmě nemá žádnou nosnost, neboť jde „panenanebi“ o poezii.

A dále klade otázku: „Ale upřímně: jak dlouho to může člověk vydržet?“ Kritik s takovým předchozím despektem k poetickému žánru, za ním vidí jen formální hrátky a žádný obsah. Jak typické pro pokleslou, recenzně divákem posedlou, kritiku, která již zapomněla na „všechny krásy světa“. Mimochodem, pojem forma a obsah vrací naše estetické vnímání do dob socialistického realismu. Na druhé straně i z tohoto anachronického pojetí lze usuzovat na spjatou neoddělitelnost formy a obsahu. Jde vlastně o teorii různého pohledu na totéž.

Panímáma Mirka nám vypočítává nedějové důkazy filmu, jakoby jedině nějaký překotný děj, mlácení hrdinů, střílení, honičky aut, znásilňování a všelijaký kýčovitý hollywoodský škleb již byl jedinou nezbytnou poetikou vyprávění. V našem případě je tomu právě naopak. Obrazová báseň přináší úžasnou dobově realistickou vizuálně materializovanou fresku začátku 13. století. Pokouší se vystihnout rytmus mezilidského jednání. Lidé na venkově obklopeni soužitím s velebnou přírodou jsou vystaveni kontextu trhové civilizace, v níž působí jako blázni. Všude se okamžitě najde skupina pochopů, kteří napravují jednání hlavního hrdiny a to bez jediného slova diskuze. Všeobecný konformismus s tím, co se odehrává je ohromující. Při drobné znalosti reálií ovšem zcela v hranicích dobového myšlení a církevní manipulace. Velebnost přírody a prostota interiérů, v nichž lidé žijí, poukazuje na naše dnešní nedostatky. Ale tak to nemá každý. Znám mnoho lidí, kteří tak jako já vyrazí do přírody, jako do přírody, která dává člověku energii, posiluje libido, uklidňuje civilizační šílenství způsobené odtržením od přírody. Naopak samozřejmě chápu i osoby, kterým usednout do trávy a zahledět se do korun stromů či prostě do nebe vůbec nic nepřináší.

V posledku se panímáma Mirka ztrácí v celkovém poselství filmu. Možná je to proto, že možná není panímáma, ale já jako pantáta v Rodenově věku velmi pociťuji odchod dětí z domova a film na podobné téma je pro mne zajímavou sondou do lidských pocitů, jež se opakují odedávna. Milujeme svoje děti, ale musíme je propustit do samostatnosti. I to je součást té lásky. Jestliže se v druhém plánu paní Mirka zamotává v nejistotách, co byly Dětské křížové výpravy, ocitá se na stejné lodi s nevzdělaným publikem, které se nudí na opeře, jejíž obsah si předem nepřečetli a těm uřvaným zpěvákům není rozumět. K čemu platit takovou kulturu? Zaslechnete při odchodu v kuloárech. Od kritika, jenž se za sebe veřejně takto vydává, bych čekal více. Téma totiž nesporně promlouvá k době zcela aktuálně. Ale to je již nepovinná třešnička na dortu. Paní Mirka o nějaké sledování pulsu společnosti nestojí, ona je placená od náboru diváků na ultradějové krváky.

Autor: Zdenek Horner | pondělí 7.8.2017 5:09 | karma článku: 12.77 | přečteno: 681x

Další články blogera

Zdenek Horner

Po Prague Pride přichází Voyer Prague

Takto si hetero sexual sapiens respekt homo sexual sapiens nezíská. Ztělesněná pornografie, s možností omakat si zboží, předčí výstřelky duhového průvodu o 200%. Za tuto sexuální provokaci zodpovídají všichni hetero.

18.8.2017 v 2:11 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 1185 | Diskuse

Zdenek Horner

Ospravedlňují zločiny jedněch zločiny jiných?

Kritika levicového teroru je zcela oprávněná. Je dobrým indikátorem svobody, že se dnes mohou publikovat konkrétní kauzy a tajné provokativní akce komunistické totality.

16.8.2017 v 18:17 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 629 | Diskuse

Zdenek Horner

Mlhavá tvář globálního neomarxismu mizí

Kruh se uzavírá. Naše úvahy o významu Prague Pride završuje světový myslitel ze všech nejvyšší. Demaskuje neomarxismus jednou provždy a zcela. Dlouho o tom přemýšlel. Jeho názory jsou tou pravou pěnou dní.

16.8.2017 v 1:31 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 1034 | Diskuse

Zdenek Horner

Mezi respektem a tolerancí

Zkusme to více polopaticky. Já například nepreferuji blondýnky. Když si mohu vybrat, vyberu si brunetu. Je to v podstatě iracionální impuls. Je to podvědomá pozitivní diskriminace brunet.

15.8.2017 v 2:42 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 570 | Diskuse

Další články z rubriky Kultura

Vladimír Koliandr

Je konopí nebezpečné?

Umí vyléčit rakovinu, Alzheimerovu chorobu, Parkinsonovu schisofrenii, Crovnovu chorobu i další nemoci. Dokonce i periferní neuropatii související s HIV nebo roztroušenou sklerózu! A je vynikající zeleninou.

19.8.2017 v 9:00 | Karma článku: 21.71 | Přečteno: 394 | Diskuse

Pavel Herman

Vietnamské národnostní muzeum včetně muzea jihovýchodní Asie

Vietnamské národnostní muzeum se nachází 8 kilometrů od centra Hanoje. Zajímavé historické památky jsou umístěny nejen uvnitř muzea, ale i venku jako například různé typy dřevěných domků nebo vodní loutkové divadlo (FOTO+VIDEO).

18.8.2017 v 18:53 | Karma článku: 8.44 | Přečteno: 106 | Diskuse

Michal Schmidt

Svěrák běžel Po strništi bos a natloukl si nos

Nová svěrákovina, která předchází kultovnímu snímku Obecná škola. Jan Svěrák už však nepatří mezi osvědčené kádry filmového řemesla. Alespoň ne potom, co se vydal Po strništi bos.

18.8.2017 v 12:40 | Karma článku: 27.79 | Přečteno: 3280 | Diskuse

Ladislav Kolačkovský

Matčin sen na Olšanech – pravdivý příběh jedné hrobky

Olšanské hřbitovy skrývají hned vedle hlavního vchodu sousoší tzv.Matčin sen od Františka Rouse (hrobka rodiny Hrdličků, VI - 6b). Snad kolem žádné hrobky není tolik legend a mýtů nekriticky přebíraných i do odborných prací.......

18.8.2017 v 10:34 | Karma článku: 23.47 | Přečteno: 647 | Diskuse

Hermína Muchová

Paddy Kelly přijede již zítra do ČR !

Idol 90. let, který letos oslaví 40. narozeniny, přijede již zítra do České republiky. Potkat a spatřit jej můžete v Sedmihorkách u Turnova, kde se uskuteční Happy Faces Festival, jehož bude právě Paddy hlavní hvězdou.

18.8.2017 v 7:30 | Karma článku: 10.23 | Přečteno: 686 | Diskuse
Počet článků 177 Celková karma 11.43 Průměrná čtenost 1027

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.