Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kolektivní reprezentace, kulturní rasismus a terorismus

24. 07. 2017 22:51:59
Kdybych byl novinářem na středním východě, tak bych například o incidentu „Natálka“, kdy rozjaření teenageři hodili zápalnou láhev do okna domu se spícími „nepřáteli“ všech, psal jako o terorismu vůči vlastním obyvatelům.

V naší zemi není myslitelné, aby v perexu popsaný akt byl nazván terorismem. Jistá nesnesitelná menšina v naší zemi je nepřítelem každého vlasteneckého Čecha. Samozřejmě je další řada příběhů o útocích vůči těmto nepřátelům, ale o terorismu se u nás neuvažuje. Přitom bandy hromotluků skinheads nebo otevřených neonacistů nejen vyhrožují a dokonce i zaútočí. Jenže naši osudoví národní nepřátelé nemají žádné nevinné děti, nad nimiž bychom uronili slzičku. Srazy a koncerty těchto „našich“ jsou trnem oku všem v okolí, ale nikdo si netroufne, zvláště když jim povolení dal místní starosta. K monitorování srazů jsou v pohotovosti zásahové jednotky i armáda. Zasahují jen výjimečně. Jsou to přeci „naši“ vlastenci. „Naši“ vlastenci jsou produktem české lidové kolektivní reprezentace. Jistí populisté mají na vlastenectví zjednodušené a přímočaré názory. Opírají je o vytváření nepřítele, stejně jako všude na světě, v tom nejsme žádnou výjimkou. Našimi nepřáteli byli postupně v dějinách židé, cikáni, nepřizpůsobiví a nyní migranti, respektive jejich jediná viditelná reprezentace u nás - Burkiny. V poslední době jsme zaznamenali další hrdinské výstupy vlastenců proti ohrožujícím Burkinám mezi nimiž neváhají být i ženy.

Není tedy úplně pravda, že u nás není žádný terorismus. Je. Tento vnitřní terorismus je u nás nazýván v jedné jeho verzi třeba jako žhářský útok, extrémní útok. Jakoby šlo o ojedinělý vyšinutě extrémní útok. Nic trvalého. Po útoku se situace našich největších vnitřních nepřátel dostane do normálu a všichni se poučili. Většina se pokorně snaží zlepšit menšině podmínky a přeje jim jen to nejlepší. Ne?

Na západě už není terorismus. Jsou to jen ojedinělé útoky, sice takřka v každé evropské zemi. Pravda, západ terorismus nevyváží. Žádní sebevražední útočníci ze západu na východ nevyrážejí, leda tak do ISIS nebo žoldáckých jednotek, kde mohou terorizovat organizovaně, ukrytí pod státní nebo „bezpečnostní“ licencí.

Terorismus je jen tam, kde jej vidí pravý evropo-centrismus. Evropo-centrismus je v zásadě kulturním rasismem. Nesoudíme a nepojmenováváme jevy podle mechanismů a důsledků, ale podle toho, kdo je provedl. Ze stejných demagogických důvodů jako na západě se i na východě vytváří islamo-centrismus, kdy se činy protivníka nazývají a soudí jen těmi nejhoršími popisy úmyslů. Kolik zdejších blogů zde hájilo postoj „Nejsem rasista, ale...“ Pravda, autoři tím siganlizovali, že nejsou rasisty etnickými, ale jen rasisty kulturními. Kdo neskáče na výkon za nuzné platy, není Čech. A všechnu nenávist z tohoto otročení je třeba proti někomu obrátit. Proti Rómům, nepřizpůsobivým, neodpovědným důchodcům, kteří měli předpokládat, že přijde kapitalismus, který bývalým komunistům jejich důchodové prebendy nesebere. Proti migrantům symbolizovaným Burkinami cizinek, které jsou u nás třeba na dovolené!

Kolektivní reprezentace, kulturní rasismus a terorismus spolu těsně souvisí. Pěstují se v každé zemi na pokraji vlastenectví, národovectví a státního náboženství. Evropa vděčí za nižší výskyt vnitřního terorismu zčásti evropo-centrické cenzuře, zčásti sekulární a multikulturní výchově. A v neposlední řadě i totalitnímu sledování a evidenci kdečeho...

Žádný terorismus není obhajitelný. Stejně tak kolektivní reprezentace nátlakových argumentů kolektivní viny, která vede jen ke zdlouhavé tahanici o kulturní nadřazenost toho či onoho vlastence u nás, v Ammánu , v Jeruzalémě. Myslím, že nynější aktuální spor o bezpečnostní rámy na Chrámové hoře je velkou příležitostí k rozetnutí gordického uzlu. Najde se mezinárodní politická vůle ke spravedlivému řešení? Nebo konflikt opět upadne do agónie dalšího štvaní na všech stranách. Řešení této otázky je mírou kulturní vyspělosti současné generace lidstva. Nad jak banální záminkou se na jedné straně obstarávají teroristické útoky. Takovou politiku nemůže nikdo na světě chápat a obhajovat. Palestinci budou muset před tváří světa provést sebereflexi anebo přijít o veškerou politickou podporu. Kéž by.

Ale i my bychom se měli starat o zdravou sebereflexi. Rozhodně ne o falešnou evropo-centistickou reflexi, kterou provádí zdejší blogger na téma kolektivní viny. Princip kolektivní viny prosazují na středním východě prakticky všichni. Při poslední intervenci Izraelců na palestinská území došlo k několika útokům, které i izraelská justice vyšetřuje. Kolektivní vina je v povědomí vystrašených Izraelců a takový stav také nevede k míru nebo alespoň mírumilovným postojům. Kolektivní vina probíhá i u nás. Kvůli zneužívání dávek několika nepřizpůsobivých jsou dávky kráceny, rušeny nebo se musíte jít hlásit na poštu, případně absolvovat nucené obecní práce. Asi záleží na tom, kdo postih kolektivním opatřením posuzuje. Je velmi naivní se domnívat, že společenské či sociální charakteristiky na nás či Evropany neplatí, když máme v souhrnu nejvyšší kolektivní důchod na hlavu. Leda by kulturou byly peníze. Pak ale Arabské státy nezaostávají, spíše naopak.

Autor: Zdenek Horner | pondělí 24.7.2017 22:51 | karma článku: 7.39 | přečteno: 810x

Další články blogera

Zdenek Horner

Po Prague Pride přichází Voyer Prague

Takto si hetero sexual sapiens respekt homo sexual sapiens nezíská. Ztělesněná pornografie, s možností omakat si zboží, předčí výstřelky duhového průvodu o 200%. Za tuto sexuální provokaci zodpovídají všichni hetero.

18.8.2017 v 2:11 | Karma článku: 14.18 | Přečteno: 1185 | Diskuse

Zdenek Horner

Ospravedlňují zločiny jedněch zločiny jiných?

Kritika levicového teroru je zcela oprávněná. Je dobrým indikátorem svobody, že se dnes mohou publikovat konkrétní kauzy a tajné provokativní akce komunistické totality.

16.8.2017 v 18:17 | Karma článku: 10.18 | Přečteno: 629 | Diskuse

Zdenek Horner

Mlhavá tvář globálního neomarxismu mizí

Kruh se uzavírá. Naše úvahy o významu Prague Pride završuje světový myslitel ze všech nejvyšší. Demaskuje neomarxismus jednou provždy a zcela. Dlouho o tom přemýšlel. Jeho názory jsou tou pravou pěnou dní.

16.8.2017 v 1:31 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 1034 | Diskuse

Zdenek Horner

Mezi respektem a tolerancí

Zkusme to více polopaticky. Já například nepreferuji blondýnky. Když si mohu vybrat, vyberu si brunetu. Je to v podstatě iracionální impuls. Je to podvědomá pozitivní diskriminace brunet.

15.8.2017 v 2:42 | Karma článku: 10.79 | Přečteno: 570 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Bruselu už došla s teroristy trpělivost - je čas činů, zavelel

Na mimořádném summitu Velké Dvojky k událostem ve Španělsku se klíčové osobnosti EU, kancléřka Merkelová a předseda Rady lidových komisařů Juncker, zplnomocnily k vydání společného stanoviska členských zemí k teroristickému aktu.

19.8.2017 v 12:24 | Karma článku: 31.04 | Přečteno: 1075 | Diskuse

Marek Raida

Lídr Starostů Farský přebírá odpovědnost s kulometem

Starostové nasadili těžký kalibr, který ale vzápětí stáhli. Na facebookovém profilu Starostů a nezávislých se na krátký okamžik objevila tato fotografie.

19.8.2017 v 10:37 | Karma článku: 22.13 | Přečteno: 760 | Diskuse

Beata Krusic

Zvrhlý, prokletý, dekadentní ?

Čas od času padne člověku během procházky, nebo obyčejného přechodu přes cestu pohled na tělo nějakého mrtvého zvířete. Pohled na takové tělo není nijak vábný, ale téměř pokaždé si při takové podívané vzpomenu na jednoho člověka.

18.8.2017 v 23:01 | Karma článku: 7.88 | Přečteno: 509 | Diskuse

Jan Dvořák

Utáhne křehká Miroslava Němcová těžké váhy Babiše a Faltýnka?

Poslancům mandátového a imunitního výboru, jemuž předsedá obávaná Mirka Němcová, nestačí osmistránkové zdůvodnění policie k žádosti o vydání „čapařů“ Babiše a Faltýnka, a požadují od policie kompletní vyšetřovací spis.

18.8.2017 v 21:27 | Karma článku: 24.67 | Přečteno: 981 | Diskuse

Bohumír Šimek

Žijeme v divné době

Žijeme v postkomunistické době a postfaktické době. Pokusme se osvětlit, kam jsme to po Listopadu dospěli a co nás dnes tíží?

18.8.2017 v 21:02 | Karma článku: 20.33 | Přečteno: 686 | Diskuse
Počet článků 177 Celková karma 11.43 Průměrná čtenost 1027

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.