Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Záchrana ve Středozemním moři aneb Libye vrací úder

8. 07. 2017 17:43:14
Představy mnohých radikálů dlouhodobě blokuje nesmyslný předpoklad, že se Itálie nebo předtím Řecko zbláznilo, když zachraňují migranty na moři. Celá záležitost má však pevné právní pozadí. Je třeba ho vzít na vědomí.

Kompletní přehled a odkazy na tuto právní problematiku můžete najít například zde nebo zde podle humanitního či technického zaměření.

Řada zdejších bloggerů a diskutujících stále dokola obviňuje Italy a neziskové organizace ze svévolné záchrany migrantů na moři. Nejde o žádnou svévoli. Jde o zákony vyplývající z mezinárodních úmluv organizovaných institucemi OSN. Tyto představy je lepší odblokovat, protože s nimi se člověk akorát zakope do spirály beznaděje.

Vracení migrantů čili jejich přezkum přímo na moři je těmito směrnicemi zakázán. Vracet migranty do poslední země, odkud přišli je problematické hlavně z důvodu bezpečnostní situace v Libyi. Prozatím není Libye bezpečnou zemí. Postoj EK, EU a některé české veřejnosti vůči problému je neuvěřitelně nesolidární. Částky navrhované pomoci jsou nedostatečné víc než české platy. Zpravodajství o bezpečnostní situaci Libye jsou, bohužel, ve světových agenturách sporadická a kusá.

Před radikály nyní stojí úkol přesvědčit světovou veřejnost o změně těchto úmluv. Prosadit, aby se na moři nezachraňovalo, aby se před záchranou kladl důraz na rasu, platné dokumenty... prostě různé silácké předpoklady. Hlavně ať se pak ale nevydávají na moře.

Druhým snadným úkolem je sanace Libye. Jistě pro naše radikály snadný úkol, ale přesto by se radikálové neměli vysilovat domácími půtkami, aby mohli urychleně řešit stabilitu Libye. Pokud je známo, ústřední vláda nekontroluje velkou část země. Na některých územích vládnou islamisté v koalici s místními kmeny, které jsou zřejmě připojeny na gangy obchodující s migranty. Nejsmutnější je, že podle posledních zpráv se do této skupiny připojují možná i některé neziskovky, ale také je možné, že si je gangy prostě zřídily.

Radikálové by také mohli narazit na jistý zmatek. S kým v Libyi jednat, kdo koho reprezentuje, respektive kým je financován. V současné krizi kolem Kataru se ve skupině koaličních zemí vyskytuje i Libye. Píše se otevřeně o tom, že Libye a Egypt jsou v koalici v postavení finančního vazala Saúdské Arábie. Nedlouho před krizí prezident Trump pomohl milovanou SA vyzbrojit. Radikálové by mohli v Libyi narazit na gang globálnější, než si kdy dokázali představit. Možná by bylo pro radikály lepší sedět doma a z klidu domova hřímat na každého občana podezřelého z náznaku vítačství, že to oni jsou viníky té migrace, ten jejich souhlas, to jejich vítání ...Koneckonců, G20 žádné společné komuniké vůči situaci v Libyi nepřijala. Ó jak typické.

Zkusme se posunout o level dále. Slabomyslnou kulturu nemá smysl bránit. Ukažme, že naše kultura je silná a požadujme lepší a hlubší informace a analýzy stavu věcí. Samozřejmě se dál můžeme nechat krmit nenávistnými zprávičkami o okrajových excesech migrantů. Zvolme třeba vládu, která nebude naši vlastní kulturu nadále ponižovat neustálým podfinancováním. Musíme pracovat především na sobě. Tím se tvoří kultura, že kultivujeme svoje vnímání světa, opouštíme insitní dogmata na základě vědění a nesoudíme / nejednáme jen na základě tušení nebo dojmů. Slabá kultura vyzdvihuje manipulativní povahu bezradného sebevědomí, služebné umění, plytkou zábavu a povrchně zjednodušující uvažování.

V současnosti se zde na blogu množí zjednodušená nápodoba „zpravodajství“. Od jednoduchého vypsání agenturních zpráv, kde je myslím i konflikt s autorskými právy, jak je popisuje zdejší Kodex blogera. Až po zcela jednostranné zjednodušování událostí na okrajové jevy, zlehčování a popírání kulturního rasismu a dokonce konkrétní napadání osob.

Zjevným příkladem jsou první komentáře k demonstracím proti schůzce G20 v Hamburku. Já bych se tolik neukvapoval. S odstupem let se po došetření a posouzení soudů ukázalo, že zásah proti demonstrantům v Janově na schůzce G8 v roce 2001 byl neadekvátní a ze strany policie provokující. Tím nechci popřít, že svévolné ničení majetku extremisty je skutečnost k podporování. Ale je to zjevný příklad svévolného přecenění okrajového faktu, který má podkopat hodnotu celé protestní akce. Určitě je vhodné si o Janově něco připomenout zde nebo zde. Shodou okolností o Janově pojednávala také první část pravidelného televizního týdeníku DW – Focus on Europe 8.7.2017 15:33 na ČT24.

Postavit proti 100.000 demonstrantů 20 tisíc policistů a teprve v průběhu problémů volat posily se mi nezdá nijak adekvátní situaci. Tvrdit, že naopak takový zlomek obyvatelstva může vyvolat světovou revoluci je pohádka pro velmi naivní čtenáře. Obavy o životní prostředí prostě rezonují ve společnosti mnohonásobně více než touha po likvidaci migrantů a přemnoženého obyvatelstva. Bohudíky, to je dobrá zpráva o té protestní akci.

Mnoho čtenářů si řekne, že to je jen takové plácnutí do vody, že se nic nezmění. Mnohdy i já mám z toho všeho smíšené pocity. Jenomže pokud budeme všichni jen ze strachu ustupovat šlendriánu a zneužívání svobody, již poskytuje jedině liberálně demokratický stát, spadnou nám všechny problémy brzy na hlavu v naprosto neřešitelné podobě a bez demokracie. Tak si to tak zvolna sepisuji, aby snad někdo nemohl v budoucnu argumentovat, že nikdo nevaroval, neprotestoval.

Autor: Zdenek Horner | sobota 8.7.2017 17:43 | karma článku: 14.36 | přečteno: 2330x

Další články blogera

Zdenek Horner

Kolektivní reprezentace, kulturní rasismus a terorismus

Kdybych byl novinářem na středním východě, tak bych například o incidentu „Natálka“, kdy rozjaření teenageři hodili zápalnou láhev do okna domu se spícími „nepřáteli“ všech, psal jako o terorismu vůči vlastním obyvatelům.

24.7.2017 v 22:51 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 751 | Diskuse

Zdenek Horner

Svět podle Daliborka po projekci

Se směsicí zvědavosti i obav jsem vyrazil do kina na inkriminovaný reality document. Peripetie filmu jsou již dostatečně známy. Zaměřil jsem se spíše na hlubší otázky, které „artefakt“ klade a na souvislosti s @Matějem Fedora Gála

23.7.2017 v 3:41 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 3030 | Diskuse

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 866 | Diskuse

Zdenek Horner

Moderní logický nonsens aneb Pravda – Nepravda – Lež

Jednu naši zdejší kolegyni rozčílilo, že nemá dostatek práv jako třeba menšina mužů, kteří chtějí žít v trojici a dosáhli uznání jakéhosi manželství. Nejde mi o propagaci obskurního soužití. Jde mi o pocity diskriminované majority

19.7.2017 v 17:17 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 543 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 466 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 376 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 835 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 493 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 1510 | Diskuse
Počet článků 162 Celková karma 12.85 Průměrná čtenost 1029

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.