Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohrdání je prvním krokem nenávisti

5. 07. 2017 6:18:07
Kavárna to schytala za „Daliborka“, podle zdejší blogerky sedí v kavárně pseudoelity, morálně nadřazení angažovaní intelektuálové, salónní levicoví extrémisté, menšina agresivních „elit“, kulturtrégři ...

...(z něm. Kulturträger = šiřitel vzdělanosti) hanl. domýšlivý nositel, šiřitel domněle vyšší kultury: nacističtí kulturtrégři. Myslím, že v seznamu z důvodu rozčileného zalknutí chybí ještě pseudohumanisté, dobroserové, sluníčka, vítači, neomarxisti. Prostě veškerá politicky korektní havěť.

Blogerka se rozčiluje, že dokument „Svět podle Daliborka“si vybral v jednom extrémním mimoňovi, fandícímu nacismu a konspiračním teoriím, snadný terč... z jednoho Daliborka udělal za ovací sálu "hnědnutí" celé společnosti.

"Daliborek" je ale především bizár. Snadné body vytřískané na osudu jednoho prostomyslného exota. Ne, není obrazem většinové společnosti, kterou "kavárna" nechápe, nenávidí, pohrdá ji a bojí se jí.

Zdroj: http://evasvobodova2.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=612343

Chtěl bych blogerku uklidnit a ujistit, že kavárna sice nechápe, ale snaží se. Rozhodně se však neužírá nenávistí, pohrdáním a rozhodně se většinové společnosti nebojí. Kavárna nemíří pouze na snadné terče. Například Fedor Gál vydal v nakladatelství Větrné Mlýny dialogickou knihu s neonacistou @Matějem.

@Matěj není žádný snadný terč. Spíše naopak. Je komplikovanou a značně sečtělou osobností, která zprvu zastávala běžné politicko-korektní názory. Postupnou deziluzí z politické reality dospívá ke svým neonacistickým postojům. @Matěje bychom klidně mohli považovat za příklad neonacistického intelektuála.

Na projektu Gálovy knihy obdivuji zejména dvě věci. Gálovu dialogickou pokoru, které bych já zřejmě nebyl schopen. Je třeba hned zpočátku před čtením knihy vědět, že Fedor Gál se narodil v koncentračním táboře Terezín ve vězněné židovské rodině. Z podstaty svého původu tedy jsou jeho morálně etická východiska předem pevně dána. Celou knihou se táhne @Matějovo zpochybňování hodnot „institucionalizovaného“ holokaustu. V některých okamžicích bych se já onoho dialogu vzdal. Statečný Gál, i když je vysmíváno jeho židovství, pokračuje dál v téměř pokorném dialogu. V těchto okamžicích se nabízí paralela k pokleslému humoru „Daliborka“. Člověk si nemůže být jistý, co je v podání neonacistického „diskurzu“ míněno vážně. Vzpomeňme, nacistické počátky, včetně Hitlerova fyzického projevu, připadaly současníkům směšné. Člověku se vkrádá do mysli podezření, že by na tu legraci také v budoucnosti mohl umřít.

Mám vzdělání, no a co?! Půjdu za to ke zdi? Mám do smrti utrum ve „správné“ společnosti?

Po všech útocích na intelektuály od hradu až po blogy na idnes si nijak nenalhávám, že neonacismus neexistuje. Je však sám politicky korektní a ke své podstatě se přímo nehlásí, neboť si je stejně jako Daliborek nebo @Matěj kdesi v koutku duše vědom, že takové jednání není v pořádku. Takto Daliborka vidí i režisér Klusák (viz Beseda o dokumentu Svět podle Daliborka). Platí to i na @Matěje, kde lze taktéž shledávat prvky deprivační vykořeněnosti ze společnosti, jak popisuje ve svých knihách např. profesor Koukolík. Řekl bych, že my neoblíbení intelektuálové hnědnutí společnosti vidíme. Snažíme se o tom vést značně pokorný dialog.

Naše rozhořčená bloggerka prý žádné hnědnutí společnosti nevidí a necítí. Drobnou stoupenkyní politické nekorektnosti, vzhledem k jejímu arzenálu nadávek, se však sama nepokrytě cítí být. Ale odmítá být zařazována či být i jen spojována se „skutečným neonacismem“. Volá po tom, abychom se neukvapovali a nepovažovali hned každého za neonacistu. Abychom vedli pokorný dialog.

Přestože jsem si žádného pokorného dialogu ve zdejším prostředí zatím nevšiml, rád na takový pokorný dialog přistoupím. Předpokládám, že například moje jemné pojmenování „radikální odpůrce humanismu“ by mohl být přijatelným kompromisem k označení jedné strany sporu. Já jsem ochoten být „radikálním stoupencem humanismu“. Pojďme ve věcném duchu vyjasňovat základní pojmy. Bez nějakých společných pojmů žádný dialog nepostavíme.

Z různých vyjádření ve veřejném prostoru, a také v blogu rozhořčené bloggerky, zaznívá, že nějaký neonacismus existuje. Nemohu ani zlomkově souhlasit s tím, když, byť rozčilená, bloggerka označuje soudobé intelektuály kulturtrégry, jak shora vysvětluji, byli to nacističtí kulturní pohůnci, což my, "kavárna", nejsme. Rád bych si to s bloggerkou a ostatními mírumilovně vysvětlil. Mojí první otázkou, na kterou očekávám poctivou odpověď, tudíž je: Kdo je neonacista příp. jakými znaky byste jej spolehlivě popsali?

Autor: Zdenek Horner | středa 5.7.2017 6:18 | karma článku: 12.59 | přečteno: 846x

Další články blogera

Zdenek Horner

Kolektivní reprezentace, kulturní rasismus a terorismus

Kdybych byl novinářem na středním východě, tak bych například o incidentu „Natálka“, kdy rozjaření teenageři hodili zápalnou láhev do okna domu se spícími „nepřáteli“ všech, psal jako o terorismu vůči vlastním obyvatelům.

24.7.2017 v 22:51 | Karma článku: 7.36 | Přečteno: 751 | Diskuse

Zdenek Horner

Svět podle Daliborka po projekci

Se směsicí zvědavosti i obav jsem vyrazil do kina na inkriminovaný reality document. Peripetie filmu jsou již dostatečně známy. Zaměřil jsem se spíše na hlubší otázky, které „artefakt“ klade a na souvislosti s @Matějem Fedora Gála

23.7.2017 v 3:41 | Karma článku: 18.37 | Přečteno: 3030 | Diskuse

Zdenek Horner

Stateční KašpáRekové a KašpáRekyně

Musím vám poděkovat a vyslovit svůj obdiv. Dnes a denně stojíte na stráži. Bráníte svědomitě naši zemi před nájezdníky z celého světa. Celý den jsem se snažil najít jediného cizince migrantského typu. A opravdu nikde nikdo!

21.7.2017 v 3:51 | Karma článku: 11.02 | Přečteno: 866 | Diskuse

Zdenek Horner

Moderní logický nonsens aneb Pravda – Nepravda – Lež

Jednu naši zdejší kolegyni rozčílilo, že nemá dostatek práv jako třeba menšina mužů, kteří chtějí žít v trojici a dosáhli uznání jakéhosi manželství. Nejde mi o propagaci obskurního soužití. Jde mi o pocity diskriminované majority

19.7.2017 v 17:17 | Karma článku: 7.94 | Přečteno: 543 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Ondřej Mrázek

Kam teď půjde Saakašvili? Hlavně ne k nám!

Cirkus Ukrajina aneb Neslavný konec kdysi slavného politika – tak by se dalo ve stručnosti označit dnešní zbavení Saakašviliho ukrajinského občanství. Sebral mu ho ještě nedávno jeho nejlepší kamarád prezident Petr Porošenko.

26.7.2017 v 19:09 | Karma článku: 22.33 | Přečteno: 466 | Diskuse

Karel Trčálek

Proč budu volit lidovce

Nějaký dobrák tady psal, že se lidovci možná ani nedostanou do sněmovny. Může být, ale stejně je budu volit

26.7.2017 v 18:42 | Karma článku: 9.47 | Přečteno: 376 | Diskuse

Petr Máj

Odkud se v západní Evropě bere tak výrazná indoktrinace mládeže

Být mladým nemusí být (pro všechny stejně) jednoduché. V každém případě je ale mládí tou nejúžasnější částí našeho života. Mladí lidé jsou (většinou) zdraví, (většinou) bez závazků a co je nejhlavnější - mají všechno před sebou.

26.7.2017 v 17:28 | Karma článku: 32.74 | Přečteno: 835 | Diskuse

Jan Dvořák

Zákon pro potírání "nepolského chování " je na spadnutí

(Ověřujeme) Předseda strany PiS Kaczynski dal premiérce a poslancům příkaz, aby v nejbližším možném termínu v Sejmu projednali novou legislativní normu. Zákon o nepolském chování.

26.7.2017 v 15:58 | Karma článku: 14.54 | Přečteno: 493 | Diskuse

Aleš Michal

Strasti českých národovců

Hlavní trumfy úspěchu české krajně pravicové scény drží SPD Tomia Okamury. Národovci i další strany stojí stranou a nic nenasvědčuje tomu, že by se to do podzimních parlamentních voleb změnilo.

26.7.2017 v 15:12 | Karma článku: 16.84 | Přečteno: 1510 | Diskuse
Počet článků 162 Celková karma 12.85 Průměrná čtenost 1029

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.