Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pohrdání je prvním krokem nenávisti

5. 07. 2017 6:18:07
Kavárna to schytala za „Daliborka“, podle zdejší blogerky sedí v kavárně pseudoelity, morálně nadřazení angažovaní intelektuálové, salónní levicoví extrémisté, menšina agresivních „elit“, kulturtrégři ...

...(z něm. Kulturträger = šiřitel vzdělanosti) hanl. domýšlivý nositel, šiřitel domněle vyšší kultury: nacističtí kulturtrégři. Myslím, že v seznamu z důvodu rozčileného zalknutí chybí ještě pseudohumanisté, dobroserové, sluníčka, vítači, neomarxisti. Prostě veškerá politicky korektní havěť.

Blogerka se rozčiluje, že dokument „Svět podle Daliborka“si vybral v jednom extrémním mimoňovi, fandícímu nacismu a konspiračním teoriím, snadný terč... z jednoho Daliborka udělal za ovací sálu "hnědnutí" celé společnosti.

"Daliborek" je ale především bizár. Snadné body vytřískané na osudu jednoho prostomyslného exota. Ne, není obrazem většinové společnosti, kterou "kavárna" nechápe, nenávidí, pohrdá ji a bojí se jí.

Zdroj: http://evasvobodova2.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=612343

Chtěl bych blogerku uklidnit a ujistit, že kavárna sice nechápe, ale snaží se. Rozhodně se však neužírá nenávistí, pohrdáním a rozhodně se většinové společnosti nebojí. Kavárna nemíří pouze na snadné terče. Například Fedor Gál vydal v nakladatelství Větrné Mlýny dialogickou knihu s neonacistou @Matějem.

@Matěj není žádný snadný terč. Spíše naopak. Je komplikovanou a značně sečtělou osobností, která zprvu zastávala běžné politicko-korektní názory. Postupnou deziluzí z politické reality dospívá ke svým neonacistickým postojům. @Matěje bychom klidně mohli považovat za příklad neonacistického intelektuála.

Na projektu Gálovy knihy obdivuji zejména dvě věci. Gálovu dialogickou pokoru, které bych já zřejmě nebyl schopen. Je třeba hned zpočátku před čtením knihy vědět, že Fedor Gál se narodil v koncentračním táboře Terezín ve vězněné židovské rodině. Z podstaty svého původu tedy jsou jeho morálně etická východiska předem pevně dána. Celou knihou se táhne @Matějovo zpochybňování hodnot „institucionalizovaného“ holokaustu. V některých okamžicích bych se já onoho dialogu vzdal. Statečný Gál, i když je vysmíváno jeho židovství, pokračuje dál v téměř pokorném dialogu. V těchto okamžicích se nabízí paralela k pokleslému humoru „Daliborka“. Člověk si nemůže být jistý, co je v podání neonacistického „diskurzu“ míněno vážně. Vzpomeňme, nacistické počátky, včetně Hitlerova fyzického projevu, připadaly současníkům směšné. Člověku se vkrádá do mysli podezření, že by na tu legraci také v budoucnosti mohl umřít.

Mám vzdělání, no a co?! Půjdu za to ke zdi? Mám do smrti utrum ve „správné“ společnosti?

Po všech útocích na intelektuály od hradu až po blogy na idnes si nijak nenalhávám, že neonacismus neexistuje. Je však sám politicky korektní a ke své podstatě se přímo nehlásí, neboť si je stejně jako Daliborek nebo @Matěj kdesi v koutku duše vědom, že takové jednání není v pořádku. Takto Daliborka vidí i režisér Klusák (viz Beseda o dokumentu Svět podle Daliborka). Platí to i na @Matěje, kde lze taktéž shledávat prvky deprivační vykořeněnosti ze společnosti, jak popisuje ve svých knihách např. profesor Koukolík. Řekl bych, že my neoblíbení intelektuálové hnědnutí společnosti vidíme. Snažíme se o tom vést značně pokorný dialog.

Naše rozhořčená bloggerka prý žádné hnědnutí společnosti nevidí a necítí. Drobnou stoupenkyní politické nekorektnosti, vzhledem k jejímu arzenálu nadávek, se však sama nepokrytě cítí být. Ale odmítá být zařazována či být i jen spojována se „skutečným neonacismem“. Volá po tom, abychom se neukvapovali a nepovažovali hned každého za neonacistu. Abychom vedli pokorný dialog.

Přestože jsem si žádného pokorného dialogu ve zdejším prostředí zatím nevšiml, rád na takový pokorný dialog přistoupím. Předpokládám, že například moje jemné pojmenování „radikální odpůrce humanismu“ by mohl být přijatelným kompromisem k označení jedné strany sporu. Já jsem ochoten být „radikálním stoupencem humanismu“. Pojďme ve věcném duchu vyjasňovat základní pojmy. Bez nějakých společných pojmů žádný dialog nepostavíme.

Z různých vyjádření ve veřejném prostoru, a také v blogu rozhořčené bloggerky, zaznívá, že nějaký neonacismus existuje. Nemohu ani zlomkově souhlasit s tím, když, byť rozčilená, bloggerka označuje soudobé intelektuály kulturtrégry, jak shora vysvětluji, byli to nacističtí kulturní pohůnci, což my, "kavárna", nejsme. Rád bych si to s bloggerkou a ostatními mírumilovně vysvětlil. Mojí první otázkou, na kterou očekávám poctivou odpověď, tudíž je: Kdo je neonacista příp. jakými znaky byste jej spolehlivě popsali?

Autor: Zdenek Horner | středa 5.7.2017 6:18 | karma článku: 12.59 | přečteno: 854x

Další články blogera

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 947 | Diskuse

Zdenek Horner

Vlastenecký monopol na sčítání Čechů mají neutrální ultraneomarxisté

Buď jsi vlastenec a souhlasíš či přímo hlásáš naše jedinečné české názory anebo nejsi vlastenec, pak jsi neomarxista, dobroser, vítač, sluníčko. Nic mezi tím. Hlavní dělící čára leží v otázce národních bezpečnostních práv.

15.9.2017 v 16:10 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 612 | Diskuse

Zdenek Horner

K čemu nám náboženská svoboda?

My, ateisti o žádnou náboženskou svobodu nestojíme. Máme sice tu a tam nějaké křesťanské kořeny i názory, ale zastavit islám je to nejdůležitější. Náboženská svoboda je pro firmu cr.as jen zátěž. Zbavme se nefiremních názorů.

14.9.2017 v 1:35 | Karma článku: 9.50 | Přečteno: 638 | Diskuse

Zdenek Horner

Exekutoři vyhrají pravici volby

Navzdory obviňování neomarxistických sluníček a vítačů z perzekuce a omezování svobody projevu při rasistických výpadech, převzali iniciativu v perzekuci diskutujících odpůrců neomylní pravicoví exekutoři.

12.9.2017 v 1:33 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 2795 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Zeman versus Kiska na půdě OSN: kdo podle vás obstál lépe?

Jednou z nejdůležitějších politických událostí tohoto týdne nepochybně byla úterní všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN v New Yorku.

21.9.2017 v 19:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 25.93 | Přečteno: 1208 | Diskuse

Iva Apanasenková

Rozchody a konce bolí… V politice je to ale často naopak

Když končí vztah, máme srdce bolavé. Je nutné uzavřít historii a vítat budoucnost. Teď končí volební období a mě to vůbec nebolí. Přemýšlím, za co vlastně politikům poděkovat. A co nás dál čeká...

21.9.2017 v 12:15 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Severní Korea aneb jak zastavit "rakeťáka"

Neutuchající diskuze o tom, jak odradit Kim Čong Una od jaderného vyzbrojování, jsou bezcenné. Ani KLDR ani Čína toto vyzbrojování zastavit nehodlají. Za žádnou cenu. Jaké možnosti nám tedy ještě zbývají ?

21.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 20.63 | Přečteno: 899 | Diskuse

Jiří Turner

O ceně, kterou odmítl Cohen, dostal Trump a teď i Zeman

Náš prezident převzal ocenění stejného druhu, jaká sám často rozdává. Není to vyznamenání za zásluhy nebo obecný přínos, ale je to ocenění od těch, kterým vyjadřuje podporu a sympatie za to, že jim vyjadřuje podporu a sympatie.

21.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 18.20 | Přečteno: 413 | Diskuse
Počet článků 192 Celková karma 13.25 Průměrná čtenost 1072

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.