Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hodnota není mechanismus

23. 06. 2017 22:59:31
Fetišizace postupu, funkce, mechanismu, jak chcete, nabývá u nás a v zemích V4 vrcholu. V tom jsme na východě mistři. Schválíme si nějaký zákon a pak najdeme mechanismy, jak zákon obejít. Zákon měl původně smysl – hodnotu.

Kupodivu ani mně se přerozdělovací kvóty nelíbí. Ve smyslu spravedlnosti bych zcela souhlasil s tím, abychom se současně soudili o nespravedlnost mechanismu kvót, ale přitom přijali všechny uprchlíky, které nám EU přidělí. Naše pozice vůči západu by byla zcela jiná a možná bychom dosáhli snadněji svého, protože nedostatek hodnot by nám nikdo nemohl vyčítat. Porušení spravedlnosti mechanismu kvót, tedy jenom nějaké funkce, která naši zemi zdaleka neohrozí na existenci, nelze srovnávat se situací ohrožení, v níž se ocitají uprchlíci. Na tom nemůžeme na veřejné mezinárodní scéně trvat.

Hodnotou pomoci uprchlíkům je také čas a ochota. Dobře víme, že na mezinárodní úrovni nemůžeme, ani neumíme, napadnout pomoc uprchlíkům. To můžeme a děláme jen doma. Celá země ví, že pro všechny naše politiky je člověk až na posledním místě. Na západě ovšem platí podobné mechanismy jednání, nicméně respekt k zákonům a jejich hodnotám je tam v lepším evolučním stádiu. Také tím, že jsou na tom existenčně na západě lépe, jsou relativně více ochotni se podělit s potřebnými. Rovněž mají větší spoluzodpovědnost za minulá historická příkoří ve třetím světě.

Obě strany sporu, západ i východ, lze usvědčit z úhybného jednání podle „pravdivých“ argumentů. Společně by však bylo vhodné místo sporů poukazovat až dvakrát denně na konkrétní příběhy uprchlíků. Nic jiného „lidmi“ nepohne než vizualizace problému. Těžko bychom švejkovali s dováděním postupu do absurdního konce, kdybychom to měli dělat postiženým do očí.

Paradoxně jsem byl proti vstupu do EU. Říkal jsem tenkrát, že se nedokážeme vyrovnat s kulturním problémem minulého západního imperialismu, s nímž nebudeme chtít mít nic společného, ale staneme se jeho neoddělitelnou součástí. Pokud jsme však do EU a NATO vstoupili, pak musíme dodržovat hodnoty a zákony do posledního dne než třeba i vystoupíme. EU a NATO z nás pochopitelně nemůže dělat vazaly. Otevřeli jsme jim ekonomiku, kterou oni před námi částečně zavřeli. Nejsme schopni kapitálově soupeřit s potenciálem velkých evropských zemí. Banky jsou totiž jejich. Vyčítat nám dotace, které posílají vlastně do infrastruktury země, kde nezřízeně podnikají, až tím způsobili naší zemi řadu škod a potíží, to je opravdu výsměch.

Dotace a ochranářství je samozřejmě v rozporu s volnou fair play hospodářskou soutěží. Tato volná soutěž je jednou z hodnot, která problematizuje možnosti řešení migrantské krize. Volný pohyb kapitálu, zboží a lidí uvnitř EU je tahákem pro podnikavce z celého světa. Vedle toho chceme-li komukoli omezovat jeho pohyb uvnitř EU, popíráme tím tuto hodnotu volného pohybu. Popíráme ji už postojem odcházející VB z EU. Někdo v časovém limitu ano, jiný ne. Nějaká entita Evropan ano, migrant ne. Jak to právně definovat, aby to stále tvořilo současně povolení i zákaz volného pohybu nějakých lidí a „nelidí“? Takové řešení se bez nějaké kulturně rasové teorie nemůže podařit. Nemůžeme ale současně s nějakou kulturně rasovou segregací vysílat vojáky do jakýchkoliv zemí, aby tam prosazovali takové naše hodnoty, které sami neumíme realizovat.

Nemůžeme se současně chovat globálně a vedle toho prosazovat doma nacionalistickou izolaci. Respektive, musíme rozlišovat, že se globálně chováme navenek podle všelidských hodnot, které propagujeme jako světový ideál. Potom u nás doma vytváříme bariéru národní kultury, kterou ale dlouhodobě podfinancováváme, nejraději bychom kulturu a umění smázli úplně. Nevážíme si vlastních lidí, tak jak bychom si mohli vážit cizích? Pak se nám strach z cizí kultury vrací jako ozvěna naších vyprázdněných kulturních luhů. S naší kulturou se nic zvláštního nestane ani po příjezdu migrantů. Rádi do globálního světa vyvážíme švejkování jako poselství pro všelidské mírové pojetí světa, vedle toho velmi negativně a nebezpečně nacionalisticky švejkujeme při realizaci reálného všelidského světa. Švejkování je zbraní proti nám samotným.

Již na začátku 90. let minulého století jsme měli napsány všechny potřebné zákony, aby tento stát fungoval, ale jakýmsi radikálním švejkováním jsme dokázali destiletí tyto zákony neschválit kvůli „nespravedlivým mechanismům“ jejich fungování. Zákon o veřejných zakázkách by byl příkladnou látkou pro román Švejk II. Díky tomu, že se švejkování naší vlády pod vedením ČSSD do voleb nezbavíme, budeme svědky tahanic, v nichž možná i zvítězíme, ale bude to mezinárodní ostuda. Nálepky smějících se bestií se právě bojem o kvóty prostě nezbavíme.

Autor: Zdenek Horner | pátek 23.6.2017 22:59 | karma článku: 8.99 | přečteno: 321x

Další články blogera

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 947 | Diskuse

Zdenek Horner

Vlastenecký monopol na sčítání Čechů mají neutrální ultraneomarxisté

Buď jsi vlastenec a souhlasíš či přímo hlásáš naše jedinečné české názory anebo nejsi vlastenec, pak jsi neomarxista, dobroser, vítač, sluníčko. Nic mezi tím. Hlavní dělící čára leží v otázce národních bezpečnostních práv.

15.9.2017 v 16:10 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 612 | Diskuse

Zdenek Horner

K čemu nám náboženská svoboda?

My, ateisti o žádnou náboženskou svobodu nestojíme. Máme sice tu a tam nějaké křesťanské kořeny i názory, ale zastavit islám je to nejdůležitější. Náboženská svoboda je pro firmu cr.as jen zátěž. Zbavme se nefiremních názorů.

14.9.2017 v 1:35 | Karma článku: 9.50 | Přečteno: 638 | Diskuse

Zdenek Horner

Exekutoři vyhrají pravici volby

Navzdory obviňování neomarxistických sluníček a vítačů z perzekuce a omezování svobody projevu při rasistických výpadech, převzali iniciativu v perzekuci diskutujících odpůrců neomylní pravicoví exekutoři.

12.9.2017 v 1:33 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 2795 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Zeman versus Kiska na půdě OSN: kdo podle vás obstál lépe?

Jednou z nejdůležitějších politických událostí tohoto týdne nepochybně byla úterní všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN v New Yorku.

21.9.2017 v 19:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 25.55 | Přečteno: 1184 | Diskuse

Iva Apanasenková

Rozchody a konce bolí… V politice je to ale často naopak

Když končí vztah, máme srdce bolavé. Je nutné uzavřít historii a vítat budoucnost. Teď končí volební období a mě to vůbec nebolí. Přemýšlím, za co vlastně politikům poděkovat. A co nás dál čeká...

21.9.2017 v 12:15 | Karma článku: 9.02 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Severní Korea aneb jak zastavit "rakeťáka"

Neutuchající diskuze o tom, jak odradit Kim Čong Una od jaderného vyzbrojování, jsou bezcenné. Ani KLDR ani Čína toto vyzbrojování zastavit nehodlají. Za žádnou cenu. Jaké možnosti nám tedy ještě zbývají ?

21.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 20.63 | Přečteno: 875 | Diskuse

Jiří Turner

O ceně, kterou odmítl Cohen, dostal Trump a teď i Zeman

Náš prezident převzal ocenění stejného druhu, jaká sám často rozdává. Není to vyznamenání za zásluhy nebo obecný přínos, ale je to ocenění od těch, kterým vyjadřuje podporu a sympatie za to, že jim vyjadřuje podporu a sympatie.

21.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 18.20 | Přečteno: 410 | Diskuse
Počet článků 192 Celková karma 13.25 Průměrná čtenost 1072

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.