Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Šichtařové nevyhnutelná válka s muslimy

30. 05. 2017 4:08:16
Na facebooku jsem zahlédl propagační titulek článku Parlamentních listů, který propaguje poslední místní blog naší nepominutelné kolegyně. Zdá se, že se někdo pominul.

Celý titulek na Parlamentních listech zní takto:

Šichtařová: Válka s muslimy je nevyhnutelná. Vyzývám naši vládu k reakci na to, co přijde z Bruselu, protože to již zaznělo...

Ve zdejším blogu Šichtařové se věta „válka s muslimy je nevyhnutelná“ nevyskytuje; takže, abychom nebyli k Šichtařové nespravedliví, může v tomto znění býti nevinně. Článek, který se Šichtařové blogem zabývá propagačním způsobem je podepsán zkratkou „vef“. V každém případě by tentokrát měla Šichtařová zbystřit pozornost, a pokud ona sama nepovolila toto znění, měla by se od něj veřejně distancovat.

S posledním blogem Šichtařové sice nesouhlasím, a není smysluplné psát nějakou další kritiku na její postoje po Trčálkovi. Nicméně spravedlivě je nutno poznamenat, že Šichtařová mluví o hrozbě občanské války, kterou by mohla podnítit situace kolem albánských menšin v zemích sousedících s Albánií. Autorce zcela unikají základní souvislosti, nemluvě o alarmující historické neznalosti. Albánie je členem NATO, podobně jako Turecko, není tedy myslitelné, aby se Albánie například angažovala v konfliktech s okolními zeměmi. Myslím, že si Šichtařová ani nezjistila, jak se chovala Albánie v době kosovské krize.

To jsou všechno bezvýznamné detaily osobní povahy. Co je ale vážné, je titulek “Válka s muslimy je nevyhnutelná.“ Aby rozumný člověk věděl, co to obnáší, pak by si měl po poslední Trumpově návštěvě v Saúdské Arábii uvědomit, že není jisté, na čí straně nakonec v takové válce by stály USA. Dalším argumentem proti takové válce je fakt, že Pákistán, o kterém naše média prakticky cudně mlčí, je jaderná velmoc. Jaderná válka není v normálním světě myslitelná. Jaderné odstrašení dvou maličkých jaderných bomb svržených na Japonsko ukázalo, že skutečné užití tohoto potenciálu není ve větším měřítku možné. I kdyby byly bomby jedné strany sestřeleny nad cizím územím, ekologické důsledky pro celou planetu a jaderný spad i na vítězné straně by znamenal jen porážku obou stran. Je to úplně obráceně: Válka s muslimy je nemyslitelná, nerealizovatelná a zločinná.

Dokonce i prezident Trump musel slevit v mnoha výpadech proti muslimům. Oproti své volební rétorice uzavřel zcela protisměrný obchod s arabskou velmocí již na začátku svého volebního období. Prosto se mu i ve vlastní zemi vrací předvolební podněcování k nenávisti v podobě masakru v Portlandu. Příznačně až po veřejném nátlaku Trump nakonec oficiálně, ale zcela neupřímně, útok radikála na zastánce muslimek odsoudil.

Podobně to dopadne u nás. Prezident našich radikálů vyzývá k odvaze vůči islámským teroristům, Šichtařová mu kongeniálně přizvukuje, a redaktor/ka pod zkratkou „vef“ už má odvahu přímo podněcovat k „nevyhnutelné válce proti muslimům“ (§ 407 TZ). Velmi nerad bych se prosazoval předpovídáním nějakého násilného protimuslimského excesu i v naší zemi. Bylo by to příliš snadné. V nynější situaci, kdy prezident radikálů nepřetržitě provokuje prohlášeními na hranici trestnosti, čímž obstarává nenávistným živlům krytí a současně jim zaručuje beztrestnost. Protože, bude-li se radikál hájit výzvou pana prezidenta k odvaze vůči neslučitelné kultuře, hrozba excesu se zvyšuje. Mocichtivé ego prezidenta radikálů se vnitřně uspokojí, ale společnost se na čas zcela pošpiní. Nejkomičtější je, že výraz „neslučitelnost“ je ryze postmoderní. Jde o výrok nějaké hypotézy, o níž se vede diskurz čili veřejná komunikace. Je zcela proti vědeckému smyslu vyhlašovat hypotézu za fakt. Ale to jenom ukazuje, že prezident radikálů nepochopil, co kritizuje. Ona i ekonomie či prognostika by měla reflektovat soudobé výdobytky filosofie, která na některé otázky přesvědčivě odpovídá lépe než ekonomie, která se drží je svého vlastního užitného monotématu, jímž je zisk. Islám totiž vykazuje také mnohé znaky slučitelnosti, o čemž právě veřejná vědecká debata současně s hypotetickou neslučitelností uvažuje.

Již jsem o tom dříve psal, přesto mi nezbývá opakovat, že válka s muslimy je nejen nerealizovatelná, ona je navíc zcela zbytečná. I kdyby měly věroučné texty islámu vadu, která je jim často vytýkána, že jejich (ne)jednoznačnost má násilnou povahu, je nutno si uvědomit, že totéž platí pro všechny náboženské texty básnického charakteru, které lze jednoduše přizpůsobit účelovému výkladu. Všude na světě se to děje a vede to k násilí, dokonce i v současné budhistické Barmě. Často se zde poukazuje na to, že Nový Zákon, žádné násilné výzvy neobsahuje. Ono by se našlo, ale o to hůře, že v Novém Zákoně se k násilí nevyzývá, ale násilné dějiny Evropy tomu vůbec neodpovídají. Jak se ještě i dnes vyrovnat s tím, že se katolická církev distancovala od finanční účasti na otroctví až v roce 1870 na prvním Vatikánu.

Skutečným potvrzením kvality evropské kultury může být jediné řešení problému. Dialogem a vyjednáváním najít a upevnit i v evropské kultuře to dobré z islámu a na tom vystavět bratrství a přátelství mezi miliardovými kulturami. Násilím totiž dosáhneme jenom větší eskalace islámského mučednictví a následného terorizmu i v páté generaci někdejších imigrantů, kteří již evropské občanství mají a nelze jim je sebrat jinak než podobnou cestou, kterou vyšel kdysi německý nacismus. Jen by se rasové zákony přejmenovaly na „Náboženské zákony“. Tragédie takového postupu by pro lidstvo obecně byla zničující. Neboť stejně jako nelze víru v lidské mysli dokázat, nelze ji ani potlačit a to dokonce ani v totalitních režimech.

Autor: Zdenek Horner | úterý 30.5.2017 4:08 | karma článku: 16.91 | přečteno: 1945x

Další články blogera

Zdenek Horner

Co se stane s našimi stranami po 25.9.2017?

Budou sečteny volební výsledky v Německu a naše strany budou muset na poslední chvíli korigovat svoje nahnědlé odstavce ve volebních programech.

19.9.2017 v 22:16 | Karma článku: 9.34 | Přečteno: 947 | Diskuse

Zdenek Horner

Vlastenecký monopol na sčítání Čechů mají neutrální ultraneomarxisté

Buď jsi vlastenec a souhlasíš či přímo hlásáš naše jedinečné české názory anebo nejsi vlastenec, pak jsi neomarxista, dobroser, vítač, sluníčko. Nic mezi tím. Hlavní dělící čára leží v otázce národních bezpečnostních práv.

15.9.2017 v 16:10 | Karma článku: 9.12 | Přečteno: 612 | Diskuse

Zdenek Horner

K čemu nám náboženská svoboda?

My, ateisti o žádnou náboženskou svobodu nestojíme. Máme sice tu a tam nějaké křesťanské kořeny i názory, ale zastavit islám je to nejdůležitější. Náboženská svoboda je pro firmu cr.as jen zátěž. Zbavme se nefiremních názorů.

14.9.2017 v 1:35 | Karma článku: 9.50 | Přečteno: 638 | Diskuse

Zdenek Horner

Exekutoři vyhrají pravici volby

Navzdory obviňování neomarxistických sluníček a vítačů z perzekuce a omezování svobody projevu při rasistických výpadech, převzali iniciativu v perzekuci diskutujících odpůrců neomylní pravicoví exekutoři.

12.9.2017 v 1:33 | Karma článku: 31.23 | Přečteno: 2795 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Josef Nožička

Zeman versus Kiska na půdě OSN: kdo podle vás obstál lépe?

Jednou z nejdůležitějších politických událostí tohoto týdne nepochybně byla úterní všeobecná rozprava Valného shromáždění OSN v New Yorku.

21.9.2017 v 19:40 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Ivo Hnilica

Prezident ČR M. Zeman - osobnost s velkým začátečním písmenem O!

Rozhodně na něj neplatí taktika "vrtěti psem" a již vůbec ne se vyjadřovat "korektně"! Což v lidovém podání znamená být povolným a šlapat v předklonu "přidělenou" cestičku. Velvyslanec v USA pan Kmoníček se již vůbec nemusí namáha

21.9.2017 v 15:44 | Karma článku: 25.68 | Přečteno: 1208 | Diskuse

Iva Apanasenková

Rozchody a konce bolí… V politice je to ale často naopak

Když končí vztah, máme srdce bolavé. Je nutné uzavřít historii a vítat budoucnost. Teď končí volební období a mě to vůbec nebolí. Přemýšlím, za co vlastně politikům poděkovat. A co nás dál čeká...

21.9.2017 v 12:15 | Karma článku: 9.41 | Přečteno: 243 | Diskuse

Jaroslav Konáš

Severní Korea aneb jak zastavit "rakeťáka"

Neutuchající diskuze o tom, jak odradit Kim Čong Una od jaderného vyzbrojování, jsou bezcenné. Ani KLDR ani Čína toto vyzbrojování zastavit nehodlají. Za žádnou cenu. Jaké možnosti nám tedy ještě zbývají ?

21.9.2017 v 11:33 | Karma článku: 20.63 | Přečteno: 899 | Diskuse

Jiří Turner

O ceně, kterou odmítl Cohen, dostal Trump a teď i Zeman

Náš prezident převzal ocenění stejného druhu, jaká sám často rozdává. Není to vyznamenání za zásluhy nebo obecný přínos, ale je to ocenění od těch, kterým vyjadřuje podporu a sympatie za to, že jim vyjadřuje podporu a sympatie.

21.9.2017 v 11:30 | Karma článku: 18.20 | Přečteno: 413 | Diskuse
Počet článků 192 Celková karma 13.25 Průměrná čtenost 1072

Genealog, absolvent HTF UK. Mými hlavními zájmy jsou: historie, poezie, filosofie a nekonfesní teologie.Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.